Studzienki podrynnowe – ważny detal

0
1680
Studzienki podrynnowe – ważny detal

Wiele mówi się o tym, jak wiele kłopotu robi właścicielom posesji nadmiar deszczu, który spadnie z nieba wprost na chodniki, ulice czy podjazdy. Do walki z kałużami, które skutecznie utrudniają poruszanie się po zalanym wodą terenie proponuje się systemy odwodnień liniowych – czyli montowanie wąskich i długich korytek, które zbiorą i odprowadzą tę deszczówkę, która nie ma szansy wsiąknąć w glebę, ponieważ natrafia na brukowany czy pokryty asfaltem teren. Jednak warto pamiętać, że stojąca woda potrafi być nie tylko nieestetycznym dodatkiem – ale też realnym zagrożeniem. Niefortunnie ulokowane kałuże są niebezpieczne przede wszystkim dla fundamentów budynków – a tam zbiera się przede wszystkim ta woda, która spływa po gmachu podczas ulewy.

W czym pomagają studzienki podrynnowe?

Zbieranie i odprowadzanie wody to zadanie, które dotyczy także całych budynków, które w czasie deszczu są oblewane atmosferycznymi opadami. Tutaj bardzo ważnym elementem jest system rynien, czyli metalowych, odpowiednio wyprofilowanych elementów, wyprodukowanych zazwyczaj z blachy, które pozwalają wodzie odpłynąć ku ziemi jednym strumieniem. Oczywiście, jak łatwo się domyślić, ten strumień zderza się później z gruntem, tuż przy fundamentach – jeżeli całą ta woda nie będzie miała gdzie odpłynąć, tworzy się problem i zagrożone stają się ściany i fundamenty. I tu na scenę wkraczają studzienki podrynnowe. To nieduże, ale bardzo istotne elementy systemu kanalizacji.

Można opisać ją jako nieduży pojemnik, wyposażony w odpływ, który należy połączyć z dalszą częścią kanalizacji. Wewnątrz studzienki znajduje się jeszcze specjalny koszyk – zatrzyma on takie zanieczyszczenia, które mogłyby zapchać rury kanalizacyjne. Studzienka przyjmuje więc całą wodę, która przez rynnę spłynęła z dachu, a także kieruje strumień do dalszej części kanalizacji. W ten sposób odprowadzaną wodę można szybko i sprawnie oddalić od budynku, a tym samym oddalić ryzyko podtopienia, zniszczenia elewacji. Co bardzo istotne dla zwolenników ekologicznych domów, taka przekserowana, w pewnym stopniu przefiltrowana deszczówka, może zasilić miejscowy zbiornik retencyjny i na wiele sposobów pomóc w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Studzienka, choć niepozorna, pomoże tego dokonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here