Dla wielu z nas Szczyrk jest przede wszystkim doskonałym punktem wypadowym w góry oraz świetnie zagospodarowanym ośrodkiem narciarskim. Warto jednak pamiętać, że miejscowość ta oczaruje nie tylko miłośników aktywnego wypoczynku, ale i tych, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki chcą się nacieszyć widokiem wspaniałych zabytków. Jednym z tych obiektów, którym podczas pobytu w Szczyrku warto się uważniej przyjrzeć, jest drewniany kościół św. Jakuba. Dlaczego warto zwiedzić tę budowlę?
Zbudowany pod koniec XIX wieku kościół św. Jakuba jest najstarszą świątynią parafialną, jaką może się pochwalić Szczyrk. Ta ciekawa świątynia wzniesiona została w konstrukcji zrębowej, choć kościelna wieża jest już przykładem konstrukcji słupowej. A co można zobaczyć w kościelnym wnętrzu? Jak się okazuje, zabytek ten jest ciekawym obiektem dla miłośników sztuki sakralnej. W jego wnętrzu dominuje styl późnobarokowy, przy czym znaczna część obecnego wyposażenia świątyni pochodzi z Nowego Sącza, z tamtejszego klasztoru Norbertanów. W ołtarzu głównym można zobaczyć figurkę św. Jakuba – patrona parafii. Towarzyszą mu św. Piotr oraz św. Stanisław Kostka. Uwagę przyciąga też obraz św. Jana Nepomucena oraz późnobarokowa ambona, którą ozdabia wizerunek św. Ambrożego.
Szczyrk to piękna miejscowość, a wycieczki po jej terenie mogą nam dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Jeśli zdecydujemy się zwiedzić drewniany kościół św. Jakuba, z pewnością żałować tego nie będziemy. To cenny zabytek, któremu warto się uważniej przyjrzeć.