Tarnowska starówka – „Perła Renesansu” i jej atrakcje

0
1710

Tarnowska starówka nie bez powodu określana jest mianem „Perły Renesansu”. Na jej terenie znajdziemy wiele cennych zabytków dawnej architektury, w gronie których obiekty renesansowe zajmują wyjątkowo ważne miejsce. Z jakich obiektów Tarnów może być wyjątkowo dumny? Na jakie zabytki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Tarnów i jego starówka mogą nas zaskoczyć swym pięknem i bogactwem. Tu niemal na każdym kroku znajdziemy dowody na to, iż Tarnów w dobie renesansu zaliczał się do najważniejszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Świadczyć może o tym i piękny ratusz, uznawany za jeden z ciekawszych przykładów sztuki renesansowej w Polsce, i ciekawa kolekcja renesansowych kamienic. Wiadomo, że renesansowy Tarnów mógł się pochwalić sprawnie działającą kanalizacją oraz murami miejskimi, które miały zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom. Do dziś zachował się historyczny układ urbanistyczny miasta, a w czasie wycieczki po starówce bez problemu można wyobrazić sobie, w jaki sposób przebiegały tu mury miejskie.

Renesansowy Tarnów to nie tylko ciekawa architektura, ale i tak ważna postać, jak Jan Tarnowski. To on zapisał się w dziejach miasta jako jeden z jego najważniejszych właścicieli. Gdzie warto się wybrać, by w czasie wycieczki po Tarnowie ujrzeć te atrakcje, które przypominają o Janie Tarnowskim? Miejscem ważnym dla tej postaci jest Góra św. Marcina, oddalona o 2 km od centrum miasta. To właśnie tam powstała rezydencja hetmana, który tak wiele zrobił dla Tarnowa i jego mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here