Transport paletowy – jak powinien być przygotowany?

0
1317

Palety służą do rozładunku i załadunku różnych towarów. Dzięki nim, każdy załadunek odbywa się sprawniej i szybciej. Tym samym same palety są wygodnym elementem do transportu. Ze względy na swoje wymiary są one idealnie dostosowane do transportu. Dają się także łatwo przenosić za pomocą wózków widłowych.

Szybka realizacja – transport palet

Jak wspomniano, palety są dość łatwym materiałem do transportu. Dlatego transport paletowy zawsze przebiega szybko i bez większych problemów. Szybki czas ich transportu wynika między innymi z tego, że palety można zawsze bardzo szybko załadować i rozładować. Zatem te elementy transportu realizowane są niezwykle sprawne. W przypadku transportu różnego rodzaju towarów bez palet, załadunek i rozładunek trwa o wiele dłużej, co przekłada się na dłuższy czas realizacji całego transportu.

Przygotowanie do transportu

Aby jednak wszystko poszło sprawnie, palety, na których mają być transportowane towary i produkty, muszą być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim za odpowiednie przygotowanie palet do transportu odpowiedzialny jest nadawca. Taki obowiązek na nadawcy nakładają konkretne przepisy prawne dotyczące transportu paletowego. Inaczej może być w sytuacji, jeśli firma nadająca transport współpracuje z profesjonalną firmą logistyczną.

Wówczas wszelkie działania związane z przygotowaniem transportu realizuje właśnie firma logistyczna. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdej firmy, który wysyła transporty paletowe. Przygotowując transport do wyjazdu, przede wszystkim należy przestrzegać norm prawnych. Mowa tu między innymi o uwzględnieniu odpowiedniej masy pojazdu, a także nacisków osi. Innymi słowy, waga transportu zawsze musi być dopasowana do możliwości pojazdu transportowego. W innym wypadku, transport może być niebezpieczny, a kierowca może liczyć się konsekwencjami prawnymi podczas ewentualnej kontroli.

Dobór palet do transportu

Trzeba także wiedzieć, że palety dostępne są w różnych rodzajach. Zawsze należy mieć to na uwadze przygotowując transport paletowy. Rodzaj palet musi być bowiem dokładnie dopasowany do środka transportu, którym będą przewożone. Poza tym, palety muszą być odpowiednio dobrane pod kątem towaru jaki będzie w nich przewożony. Dlatego dopierając palety zawsze należy wziąć pod uwagę materiał z jakiego są wykonane.

Oczywiście przed załadunkiem zawsze należy także sprawdzić ich stan technicznych. Uszkodzona paleta nie może być wykorzystywana w transporcie. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia przewożonego towaru. Dotyczy to przede wszystkim palet drewnianych. Sprawdzić należy nie nie mają m.in. żadnych wgnieceń oraz czy drewno w żadnym miejscu nie zaczyna gnić. Kiedy palety zostały już wybrane i sprawdzone pod kątem ich stanu, przejść można do załadunku towarów. Ważne jest, aby towar umieszczany był tak na paletach, aby ciężar został równomiernie rozłożony. Ostatni etap przygotowania palet do transportu to ich zabezpieczenie. Najlepiej jest użyć do tego odpowiedniej folii.

Ważne detale

Transport paletowy realizowany jest zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Dlatego tak ważne jest dbanie o nawet najmniejsze szczegóły. Podczas trasy można mieć do czynienia z drogami o różnej jakości. Kierowcę mogą spotkać różne nieprzewidziane sytuację. W związku z tym przygotowanie palet do transportu musi odbywać się z dużą szczegółowością. Wszystko po to, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia przewożonych towarów podczas transportu. Dlatego tak istotny jest właściwy dobór palet, ich stan oraz odpowiednie zabezpieczenie.

Źródło: http://out-med.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here