Tworzenie stron internetowych – jak się do tego zabrać

0
3105

Strona internetowa, definiowana jest jako dokument HTML, który zostaje udostępniony w Internecie przez wszystkim znany serwer „WWW”. Poszczególne strony otwierane są za pomocą wybranej przez nas przeglądarki – jest ich co najmniej kilka. Każdą ze stron internetowych, tworzy się za pomocą konkretnego języka programowania. Do nich, zaliczyć możemy między innymi HTML5, CSS3, czy też JavaScript.

Co dokładnie będziemy robić tworząc strony internetowe? Czy tworzenie serwisów WWW jest proste? Jak się do tego zabrać?

Tworzenie rozbudowanych i dużych stron internetowych, to wbrew pozorom, niezwykle szeroki i stosunkowo zawiły temat. Jeżeli więc zamierzamy zacząć uczyć się w jaki sposób one powstają, warto zdecydować się na początek jedynie na jedno zagadnienie z tym związane.

W przypadku tego zajęcia, wybierać możemy spośród kilku dostępnych opcji. Oto one:

– web designer,

– web developer,

– web everything (inaczej full stack developer).

Pierwsza z nich, czyli web designer, pozwala na tworzenie portali, a dokładniej ich layoutów. Layout, to nic innego jak element naszej strony internetowej, w którym dokładnie określa się, jak będzie ona wyglądała. Jednym słowem jest to jej szablon- kolorystyka, rodzaj i wielkość czcionki, a także wszelkie grafiki i elementy dekoracyjne, które zostaną na niej umieszczone. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że jest to bardzo przyjemne, a przede wszystkim proste zajęcie. Jednakże i przy nim, należy przyswoić odpowiednią ilość wiedzy teoretycznej, aby być naprawdę dobrym. Obowiązkowym jest wręcz opanowanie takich programów jak Photoshop czy Gimp, który bez problemu nabędziemy w sieci.

Web developer, to z kolei osoba zajmująca się już kodowaniem stron. Tutaj potrzeba będzie już zdecydowanie więcej informacji, aby zrozumieć temat. Człowiek obejmujący tę funkcję, zajmować się może front-endem lub też back-endem. Jednym słowem, kodować może wszystko to co wcześniej zaplanował grafik lub całą resztę. W zależności od tego na co się zdecydujemy, przydatna i wręcz nie do pominięcia, będzie tutaj umiejętność posługiwania się językami programowania: HTML/CSS/JS oraz PHP/MySQL. Zaczynając swoją przygodę z programowaniem, warto znaleźć kogoś kto wprowadzi nas w jego podstawy. Na samym początku, podręczniki mogą wydać się zbyt niezrozumiałe dla wielu osób.

Web everything, to jak sama nazwa wskazuje, ktoś kto zajmuje się po prostu wszystkim. Aby jednak zostać taką osobą, powinniśmy przygotować się na tygodnie, a nawet i miesiące nauki. Jeżeli  będziemy cierpliwi to z pewnością osiągniemy swój cel.

Reasumując, tworzenie stron internetowych to zajęcie czasochłonne i  bez wątpienia niełatwe. Jeśli jednak poświęcimy odpowiednią ilość czasu oraz mocno się zaangażujemy, bez problemu zdobędziemy wszelkie upragnione umiejętności z tym związane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here