Jednym z elementów zabezpieczających przychody rolników jest obowiązkowe ubezpieczenie przynajmniej 50% powierzchni prowadzonych upraw. Obejmuje ono zabezpieczenie przed ryzykami związanymi z przebiegiem pogody.
Konieczność ubezpieczenia
Jeżeli gospodarstwo otrzymuje opłaty bezpośrednie, to jest zobligowane do ubezpieczenia minimum połowy powierzchni upraw rolnych od przynajmniej jednego ryzyka: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź, susza.
Konsekwencje braku ubezpieczenia
W przypadku wystąpienia zdarzeń losowych może dojść do częściowego lub nawet całkowitego zniszczenia prowadzonej uprawy w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego. Wiąże się to ze stratą poniesionych nakładów bez możliwości uzyskania rekompensaty.
Dodatkowo w przypadku stwierdzenia braku ubezpieczenia obowiązkowego, rolnik może zostać ukarany karą w wysokości 2 euro od 1 ha, który powinno podlegać ubezpieczeniu.
Jakie uprawy podlegają ubezpieczeniu?
W informacji przekazanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ubezpieczeniu podlegają wszystkie najważniejsze gatunki roślin uprawianych w warunkach polowych:
- zboża
- kukurydza
- rzepak
- rzepik
- chmiel
- tytoń
- ziemniaki
- buraki cukrowe
- rośliny strączkowe
Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy również upraw warzyw i owoców miękkich.
Składka ubezpieczenia z dofinansowaniem
Z racji tego, że ubezpieczenie przynajmniej 50% powierzchni upraw jest obowiązkowe, to w budżecie państwa znalazły się środki na dofinansowanie składki ubezpieczenia w wysokości 65%. Dopłata dotyczy ubezpieczenia obowiązkowego i dobrowolnego, które jest bardzo szerokie. Pozwala na ubezpieczenie upraw od gradu, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, powodzi, suszy, huraganu, deszczu nawalnego, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi, lawiny. Ubezpieczenie upraw od ognia nie podlega dofinansowaniu.
Co jeszcze można ubezpieczyć i otrzymać dofinansowanie składki?
Ubezpieczenie dotyczy także produkcji zwierzęcej i obejmuje:
- bydło
- konie
- owce
- kozy
- drób
- świnie
W przypadku zwierząt gospodarskich również przysługuje dofinansowanie, które wynosi 65% wartości składki do 1 sztuki.
Co może obejmować ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?
Zakres ubezpieczenia zwierząt gospodarskich jest również bardzo szeroki i obejmuje najczęściej występujące zdarzenia, podczas których mogą one ucierpieć:
- ubój z konieczności
- uderzenie pioruna
- huragan
- powódź
- deszcz nawalny
- grad
- obsunięcie się ziemi
- lawina
Więcej informacji o ubezpieczeniach dostępne jest pod adresem: https://osadkowski.pl/ubezpieczenia-rolnicze-dla-rolnikow-upraw-rolnych-oraz-gospodarstw.