Jeśli często podróżujesz biznesowo – ale nie tylko! – po Europie, na pewno spotkałeś się już z terminem: EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważnia Cię do korzystania z darmowej opieki medycznej, gdy przebywasz w obcym kraju. Ale czy zawsze? I czy EKUZ na pewno jest wystarczającą ochroną dla osoby, która podróżuje często? Przeczytaj poradnik i przekonaj się sam!
Czym jest karta EKUZ?
Ponieważ nie wszyscy wiedzą, czym jest karta EKUZ, omawianie jej zacznijmy od podstaw. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który można wyrobić w Polsce, np. przed udaniem się w długą podróż za granicę. Posiadanie go upoważnia do korzystania z nieodpłatnej opieki medycznej w danym kraju zagranicznym, jednak wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Istotną kwestię stanowi fakt, że opieka przysługuje ubezpieczonej osobie jedynie w takim stopniu, w jakim mogą korzystać z niej obywatele kraju. Oznacza to, że jeśli opieka zdrowotna jest częściowo lub w całości sprywatyzowana, nie wykorzystasz karty EKUZ do darmowego leczenia, nawet jeśli w Polsce nie pobiera się za nie opłat.
Na kartę EKUZ powinni zdecydować się m.in.:
– podróżnicy, którzy wybierają kraje europejskie,
– osoby, które czeka długa podróż za granicę,
– pracownicy, którzy służbowo podróżują po Europie często,
– młodzież, która wyjeżdża za granicę w celach edukacyjnych.
Koniecznie przeczytaj poradnik: Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ, i zyskaj kompleksową wiedzę na temat dokumentu.
Czy karta EKUZ wystarcza?
Odpowiedź na powyższe pytanie częściowo zawiera się w poprzednim akapicie. Skoro są kraje, w których opieka medyczna jest częściowo płatna, EKUZ nie będzie wystarczający. Ponadto zupełnie nie przyda Cię poza Unią Europejską, z racji iż jest to dokument honorowany na określonym terytorium.
Nie proponujemy, żebyś kartę EKUZ wyrzucił i zastąpił ją innym rozwiązaniem: prywatnym ubezpieczeniem medycznym wchodzącym w skład polisy turystycznej. Wręcz przeciwnie, EKUZ jest ważny i przydatny. To, co chcemy Ci zaproponować, to rozszerzenie ochrony zapewnianej przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego o fakultatywną polisę zdrowotną.
Co daje wykupienie ubezpieczenia turystycznego z ochroną medyczną?
W sytuacjach, gdy nie sprawdzi się EKUZ, zadziała ubezpieczenie podróżne. W jego ramach zyskasz zwrot kosztów m.in. za transport medyczny, hospitalizację, leczenie, zabiegi, operacje, zakup leków i środków medycznych, konsultacje ze specjalistami. Możesz też liczyć na sprawne usługi ratownicze.
Ale to nie wszystko! Polisa turystyczna ma to do siebie, że poza ochroną zdrowia zapewnia szereg innych zalet. Możesz np. poszerzyć ją o OC, dzięki czemu unikniesz płacenia odszkodowania za wyrządzone komuś nieumyślnie szkody z własnej kieszeni. Z kolei ochrona bagażu i sprzętu elektronicznego umożliwi Ci odzyskanie części wartości skradzionych przedmiotów, dzięki czemu szybko odkupisz te, których potrzebujesz, bo wykorzystujesz je np. podczas pracy.
Wybierz kompleksowe ubezpieczenie podróżne, ale nie przepłacaj. Wykorzystaj kalkulator polis turystycznych, by znaleźć ofertę jednocześnie dopasowaną do Twoich potrzeb zakresem oraz atrakcyjną cenowo.