Zjawisko samoindukcji – wiedza z fizyki dla uczniów szkół podstawowych i średnich

0
2432

Zagadnienia związane z fizyką takie jak zjawisko samoindukcji to dla wielu osób tak zwana „czarna magia”. Często nie potrafimy wyjaśnić nawet podstawowych pojęć, gdyż na lekcjach w szkole niejednokrotnie brakuje czasu na dokładne omówienie wszystkich kwestii związanych z danym zagadnieniem. Gdzie zatem można szukać dokładnego wyjaśnienia pytań związanych z fizyką na poziomie wiedzy uczniów z gimnazjów i liceów.

Fizyka w gimnazjum i liceum? Jakie zagadnienia poruszane są na lekcjach?

Na zajęciach z fizyki w gimnazjum i liceum uczniowie poszerzają znacznie swoją wiedzę, którą zdobyli na zajęciach z przyrody w szkole podstawowej. Planowana reforma edukacji ma ponownie wprowadzić fizykę, jako odrębny przedmiot w szkołach podstawowych. Wtedy będzie w ramach programu nauczania przekazywana wiedza, która jest obecnie omawiana w pierwszych klasach gimnazjum.

W programie dla nauczania fizyki w gimnazjach i liceach przewidziane jest omówienie kwestii związanych między innymi z dynamiką, ciążeniem powszechnym, hydrostatyką, termodynamiką, magnetyzmem, kinematykę, elektrycznością, optyką czy elektromagnetyzmem. Oczywiście są to główne działy fizyki, a w ramach poszczególnych bloków tematycznych omawiane są konkretne tematy. Przykładowo przy omawianiu elektromagnetyzmu poruszane są tematy związane z indukcją elektromagnetyczną czy zjawiskiem samoindukcji.

Jak systematyzować i uzupełniać nabytą wiedzę?

Niektóre z zagadnień omawianych na fizyce są bardzo łatwe do zrozumienia, szczególnie jeśli nauczyciel na lekcji przedstawi je z wykorzystaniem ciekawego przykładu wziętego z życia. Jednak nie zawsze tak jest, zwłaszcza, gdy przy omawianiu zjawiska wykorzystuje się coraz bardziej skomplikowane wzory. Często dzieje się też tak, że nauczyciel jedynie przedstawi zarys konkretnego zagadnienia i prosi uczniów o odszukanie informacji na ten temat we własnym zakresie.

Wtedy warto mieć sprawdzone miejsce, gdzie znajdą się rzetelne informacje. W Internecie można znaleźć wiele stron, które poruszają tematy związane z fizyką. Jednak na niewielu z nich można znaleźć wiedzę przekazaną w sposób zrozumiały dla uczniów gimnazjów i liceów. Przykładem strony, gdzie w prosty sposób przedstawione są zagadnienia z fizyki jest portal http://fizyka.uniedu.pl/3-zjawisko-samoindukcji/ przygotowany specjalnie z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i liceów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here