Zmiany w życiu – jak je polubić?

0
3300
Zmiany w życiu - jak je polubic

 

W życiu codziennym często narzekamy na stagnację i nudę, ale to właśnie zmiany najczęściej są przyczyną negatywnych reakcji, stresu, zaniepokojenia. Od mniej poważnych po te diametralne, zmiany powodują konieczność przystosowywania się do nowych warunków. Niektóre należą do wyjątkowo nieprzyjemnych (utrata pracy, mieszkania, rozpad związku), inne natomiast gwarantują lepsze możliwości życiowe.

 

Jak wynika ze statystyk, większość osób podchodzi do zmian raczej sceptycznie, a nawet zakłada, że wolałoby ich uniknąć. Takie podejście często okazuje się przyczyną braku jakichkolwiek istotnych ruchów związanych z pracą, uczuciami, karierą – po prostu przeszkadza. Unikanie zmian jest szukaniem sobie problemów tam, gdzie ich nie ma. Tak naprawdę zresztą wobec wielu zrządzeń losu jesteśmy kompletnie bezradni, stąd lepszą reakcją jest przyzwyczajenie się do zmian, zniwelowanie lęku przed nimi, jak też podjęcie próby wykorzystania zmian dla swoich korzyści. Można je także polubić. Jak to zrobić? Przeczytaj nasze wskazówki.

Zmiany w życiu - jak je polubić

  1. Polub siebie. Osoby pewne siebie, traktujące siebie poważnie i świadome swoich zalet lepiej opierają się negatywnym wpływom zmian. Wiedzą też, jakie zmiany będą dla nich korzystne. Zrób „rachunek sumienia” – spróbuj sobie wyobrazić, co powinno się zmienić, by zapewnić ci więcej radości z życia. Zauważ, że schematyczność jest mało inspirująca, a ty potrzebujesz zmian, żeby czuć się lepiej. Wypisz, co w twoim obecnym życiu wymaga natychmiastowej modyfikacji – może czujesz się czymś zmęczony, albo coś cię wyjątkowo irytuje. Zmiany pozwolą to naprawić.
  2. Nie musisz czekać na to, co przyniesie los. Sam zmieniaj świat wokół siebie. Wystarczy, że zaczniesz od małych rzeczy. Znajdź inne hobby lub poznaj osoby, które mają inne zainteresowania. Posprzątaj swoje mieszkanie w inny sposób niż zwykle, przemebluj je, itd. Mając możliwość wprowadzania zmian, na początku skup się na tym, co jest niekorzystne i pozbądź się tego.
  3. Pozwól sobie na przekonanie, że sam jesteś kowalem swego losu. Zakładaj, że większość zmian wynika z twojej decyzji (i staraj się, żeby naprawdę tak było). Jeśli przychodzi ci to z trudnością, zacznij stosować odpowiednich słów, którymi wpłyniesz na własną podświadomość. Mów na przykład „Wybieram taki i taki kolor włosów” planując przefarbowanie się, albo też „decyduję się zmienić styl ubierania na bardziej nowoczesny”. Taki sposób radzenia sobie ze zmianami będzie także dobrą metodą na podniesienie pewności siebie.
  4. Jest bardzo prawdopodobne, że dzięki lepszej kontroli nad zmianami i modyfikacji swojego postępowania zainteresujesz swoją osobą wielu ludzi. Poznasz nowych znajomych i być może pojawią się w twoim życiu nowe powody do radości. Nie poprzestawaj na pierwszych efektach, najprawdopodobniej możesz zmienić o wiele więcej i nagle poczujesz, że do tej pory negatywnie odbierane zmiany stają się dla ciebie motywacją do czerpania przyjemności z każdego kolejnego dnia. Swoim optymizmem możesz zarażać inne osoby, jak również zmieniać ich nastawienie, służąc bieżącym przykładem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here