Dla kogo są studia MBA?

0
1091
Dla kogo są studia MBA

Osoby, które pracują na stanowiskach menedżerskich lub kierowniczych, chętnie inwestują w swój rozwój zawodowy. To właśnie dla nich dobrym wyborem mogą być studia MBA – zwłaszcza, jeśli chcą uporządkować i poszerzyć posiadaną już wiedzę, doceniają rolę networkingu i planują poszerzenie własnej sieci kontaktów biznesowych, a także chętnie poznają techniki i metody zarządzania stosowane w innych branżach.

Kto może aplikować na studia MBA?

Warto wiedzieć, że na studia MBA mogą aplikować jedynie osoby, które mają już wykształcenie wyższe (co najmniej licencjat). Dodatkowo muszą posiadać też doświadczenie zawodowe. Na przykład w Wyższej Szkole Bankowej wymagane jest co najmniej 2- lub 3-letnie doświadczenie, w zależności od konkretnego programu (więcej o studiach WSB MBA można przeczytać na https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybrac/studia-mba-nowy-krok-na-drodze-do-kariery). To z kolei oznacza, że słuchaczami zostają jedynie osoby, które mogą wymieniać się doświadczeniami w gronie innych profesjonalistów.

Kto decyduje się na studia MBA?

Zazwyczaj na studia MBA decydują się osoby ambitne, zajmujące stanowiska menedżerskie lub kierownicze oraz chcące rozwijać swoje kompetencje w zakresie zarządzania, finansów czy HR. Zależy im też na zdobywaniu know-how i możliwości uczenia się od osób mających wieloletnie doświadczenie w branży. Na studia MBA aplikują też osoby, które chcą lepiej zrozumieć, jak działa biznes, ponieważ planują w przyszłości założenie własnej firmy.

Jakie są zalety studiów MBA?

Słuchacze studiów MBA mają możliwość nie tylko usystematyzowania swojej wiedzy i poszerzenia jej, ale także – a może przede wszystkim – dowiedzenia się, jak zarządzanie zespołami czy projektami wygląda w innych branżach i jakie metody stosują pozostali menedżerowie biorący udział w programie. To zresztą jedna z największych zalet studiów MBA – możliwość zdobycia cennego know-how nie tylko od prowadzących zajęcia, ale także od innych uczestników.

Inną ogromną zaletą uczestnictwa w programie MBA jest możliwość zbudowania lub poszerzenia swojej sieci kontaktów biznesowych. Znaczenie networkingu doceniają wszyscy menedżerowie. Własna sieć kontaktów nierzadko pomaga w znalezieniu partnera biznesowego czy lepiej płatnej pracy. Ukończenie studiów MBA to zresztą często także przepustka do uzyskania awansu czy podwyżki. Należy też podkreślić, że według wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak mediana wynagrodzeń absolwentów studiów MBA wynosiła w 2020 r. aż 12 718 zł. Z tego samego badania wynika, że w 2020 r. mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wszystkich badanych wyniosła jedynie 5100 zł brutto. Warto też pamiętać, że dyplom studiów MBA – od 2017 r. – umożliwia kandydowanie na stanowiska w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Studia MBA to zatem świetny wybór dla osób chcących zdobyć lub rozwinąć umiejętności, których praktycznie nie da się rozwinąć na innych kierunkach – a dodatkowo mających śmiałe plany zawodowe i wielkie ambicje.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here