Ozonatory – zastosowanie i zalety używania

0
18356
ozonator

Nowoczesne urządzenie do wytwarzania ozonu, czyli ozonator, to dzisiaj bardzo poszukiwany sprzęt. Trudno się temu dziwić, skoro ozonowanie jest aktualnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie i odświeżenie powietrza w pomieszczeniach, a przez to na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia.

Jak działa ozonator?

Ozonator, znany również generatorem ozonu, jest urządzeniem pozwalającym za pomocą prądu wytworzyć z tlenu naturalny ozon. W naturze ozon powstaje pod wpływem promieni ultrafioletowych (dlatego w górnej warstwie atmosfery ziemskiej znajduje się warstwa ozonu) oraz wyładowań atmosferycznych (specyficzny zapach ozonu można poczuć po uderzeniu pioruna podczas burzy). Podobne warunki do generowania ozonu stworzone są w ozonatorze. Ozon powstaje z tlenu, ponieważ jest jego odmianą – ma w odróżnieniu od niego nie 2 lecz 3 atomy tlenu. Jest to więc całkowicie naturalna substancja w stanie lotnym, którą rozprasza się w pomieszczeniu w celach dezynfekujących. Choć sam ozon uznawany jest za toksyczną dla człowieka substancję, jego stosowanie do ozonowania jest całkowicie bezpieczne. Podczas procesu ozonowania po prostu należy opuścić pomieszczenie, a sam ozon, tak czy owak, w krótkim czasie ulega rozpadowi do bezpiecznej dla człowieka formy tlenu. Nowoczesne generatory ozonu są zresztą tak zaprogramowane, by wytwarzały optymalne stężenie ozonu.

Do czego wykorzystuje się ozonatory?

Urządzenia do wytwarzania ozonu, czyli generatory ozonu, stosuje się do ozonowania przede wszystkim pomieszczeń, ale także wody oraz różnych produktów, głównie spożywczych. Wykorzystuje się tutaj fenomenalne właściwości ozonu, polegające na likwidacji wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów, pleśni, grzybów, alergenów, a także brzydkich zapachów np. z dymu papierosowego. Działanie dezynfekujące ozonu jest 50 razy silniejsze niż chloru. Co więcej, ozonowanie nie pozostawia żadnych efektów ubocznych, dlatego jest coraz bardziej powszechnym sposobem na uzdatnianie wody pitnej, oczyszczanie mieszkań czy nawet sterylizację pomieszczeń szpitalnych.

Profesjonalne zastosowanie ozonatorów

Ozonatory dostępne są w różnych wersjach. Profesjonalne generatory ozonu używane są przez wyspecjalizowane firmy i przystosowane są zwykle do ozonowania dużych pomieszczeń np. hal produkcyjnych, magazynów, szkół, szpitali, czy obiektów handlowo- usługowych. W obiektach użyteczności publicznej ozonowanie ma na celu głównie likwidację drobnoustrojów chorobotwórczych, a więc zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń i infekcji.

Zalety stosowania generatorów ozonu w domu

Równie popularne jest ozonowanie mieszkań i domów, gdzie z kolei chodzi nie tylko o usunięcie bakterii i wirusów, ale także różnych alergenów, toksycznych substancji unoszących się w powietrzu a pochodzących z farb, lakierów i tworzyw sztucznych, czy wreszcie usunięcie zarodków pleśni i grzybów oraz przykrych zapachów. Wiele osób decyduje się zakupić domowy generator ozonu, ponieważ np. w przypadku alergików proces ozonowania należy przeprowadzać regularnie, nawet 2 razy w miesiącu. Dzięki temu można skutecznie usuwać z pomieszczeń mieszkalnych alergeny, a przez to znacznie poprawić komfort życia chorego. Domowe ozonatory często pozwalają także ozonować wodę z kranu, która dzięki temu procesowi zyskuje idealną czystość i smak. Ozonowana woda skutecznie zastępuje wodę butelkowaną i sprawdza się zarówno jako woda do picia, jak również do przygotowywania posiłków, dezynfekcji produktów spożywczych, czy do zabiegów higienicznych.

Czym kierować się przed zakupem ozonatora?

Przed zakupem ozonatora należy kierować się wydajnością urządzenia czyli ilością wytworzonego w ciągu godziny ozonu, stężeniem tego ozonu oraz przede wszystkim metodą wytwarzania ozonu. Większość ozonatorów oparta jest na technologii płytek ceramicznych. Ozonatory oparte na tej technologii są dosyć tanie – kosztują kilkaset złotych. Są jednak awaryjne, a co istotniejsze – są szkodliwe zarówno dla sprzętu domowego i samochodowego (skór, elektroniki) jak i ludzi po takim ozonowaniu ze względu na dużą ilość wytwarzanych wielotlenków azotu.

Więcej o ozonatorach można przeczytać na stronie polskiego producenta:

https://www.koronaozon.pl/ozonator/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here