Większość osób spoza dziedziny okulistyki nie byłaby w stanie odpowiedzieć na pytanie, czym jest tonometr. Jest to specjalistyczne urządzenie wykorzystywane w tonomerii. Na czym polega to badanie? Jakim pacjentom należy je przeprowadzić? Zapraszamy do lektury.
Co to jest tonometria?
Tonometria jest procedurą diagnostyczną, która pozwala wykryć ewentualne zmiany w ciśnieniu wewnątrz gałki ocznej. Najpowszechniejszym rodzajem badania tonometrycznego jest test tonometrii aplanacyjnej Goldmanna. Od wielu lat jest on uznawany za powszechnie akceptowany standard międzynarodowy do pomiaru ciśnienia wewnątrz oka.
Kiedy zlecić tonometrię?
Lekarz okulista wyposażony w tonometr z MDT Kraków może zdecydować się na przeprowadzenie badania tonometrii Goldmana w przypadku podejrzenia, że pacjent może być narażony na ryzyko wystąpienia jaskry. Co więcej, jeśli inne badanie oka wykazało potencjalny problem, lekarz może zlecić badanie tonometrii w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności jaskry. Pacjent może być uważany za podwyższonego ryzyka rozwoju jaskry, jeśli spełnia jedno z poniższych kryteriów:
- Jest w wieku powyżej 40 lat.
- W rodzinie występowała już jaskra.
- Ma wadę wzroku, taką jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
- Cierpi na inne przewlekłe choroby oczu.
Jeżeli pacjent zgłasza pewne objawy, takie jak stopniowa utrata widzenia na obwodzie, widzenie w postaci tunelu lub silny ból oczu, lekarz może również zdecydować się na badanie ciśnienia wewnątrz oka.
Czym jest tonometria Goldmanna?
Tonometria aplanacyjna (Goldmanna) jest powszechnie uznawana za standardową metodę badania. Jej zasada opiera się na regule Imberta i Ficka, która mówi, że ciśnienie wewnątrz kulki jest proporcjonalne do siły potrzebnej do jej spłaszczenia, podzielonej przez wielkość powierzchni spłaszczenia. W przypadku tonometrii aplanacyjnej wykorzystuje się tonometr Goldmanna z MDT Kraków, który jest wyposażony w podwójny pryzmat o średnicy 3,06 mm. Za pomocą tego tonometru spłaszcza się powierzchnię rogówki, która wcześniej została znieczulona. Obraz spłaszczonej rogówki jest obserwowany w lampie szczelinowej i służy do pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.
Tonometria impresyjna
Podczas tonometrii impresyjnej pacjent jest zwykle w pozycji leżącej lub ma głowę odchyloną do tyłu. Przed przystąpieniem do badania konieczne jest znieczulenie rogówki, aby zapewnić komfort pacjentowi. W trakcie badania tonometrem, który jest ustawiony pionowo na rogówce, jego czubek delikatnie uciska na nią. Pomiar oporu rogówki pozwala na określenie wewnętrznego ciśnienia gałki ocznej.