Krążniki gładkie – czym są i gdzie się ich używa?

0
274
Krążniki gładkie

Mianem krążników gładkich określa się rolki taśmociągowe, które podpierają taśmę w przenośniku taśmowym. Zazwyczaj – choć nie jest to regułą – ulokowane są one pod taśmą, zapewniając jej stabilną pracę niezależnie od obciążenia i w każdych warunkach pogodowych.

Krążniki – budowa, właściwości i zadania

Budowa rolki, czyli inaczej krążnika gładkiego, jest dość prosta. Element ten składa się z tulei osadzonej na łożyskowanym wale. Dzięki temu ten dość prosty skądinąd mechanizm zyskuje optymalny poślizg, generując minimalne opory toczenia. Często do rolek mocuje się kalamitki lub inne przyrządy smarujące, dzięki czemu ryzyko zatarcia elementu jest znikome.

Krążniki gładkie mogą też wprowadzać w ruch samą taśmę. Wtedy są one połączone (poprzez przekładnię lub inny układ transmisyjny) z silnikiem, który wprowadza je w ruch obrotowy. Dzięki dużym siłom tarcia występującym pomiędzy rolkami a taśmą całość może zostać wprowadzona w ruch.

Rodzaje krążników i ich zastosowanie

W przemyśle wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje krążników:

  • krążniki gładkie, które są zwykle wykorzystywane na odcinkach prostych taśmociągu,
  • krążniki kierunkowe, które są montowane w miejscach, w których taśmociąg zakręca.

Obydwu rodzajów krążników używa się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność transportowania ładunków na stosunkowo duże odległości. Najczęściej taka potrzeba zachodzi w branży spożywczej, logistycznej, a także w wydobywczej. Krążnik kierunkowy i gładki jest wykorzystywany bardzo często w żwirowniach, kopalniach (do transportu urobku), a także w kamieniołomach. Warto dodać, że obydwa rodzaje rolek prowadzących wchodzą w skład większej grupy produktów (np. krążników tarczowych). Właściwe zastosowanie ww. rolek pozwala odpowiednio ustabilizować i ukierunkować taśmę, a także – w razie potrzeby – usunąć z jej powierzchni zalegający materiał.

Eksploatacja krążnika – o czym pamiętać?

Montaż krążników zaprojektowanych i wykonanych zgodnie z zamówieniem jest dość prosty. Zaletą tychże elementów jest ich bezobsługowość i tym samym niski stopień zużycia. Warto jednak pamiętać o konieczności smarowania krążników. W przeciwnym razie może dojść do zapieczenia, a nawet zatarcia znajdującego się w środku łożyska, a co za tym idzie – wystąpienia nadmiernych oporów toczenia. To z kolei może doprowadzić do stopniowego uszkodzenia taśmy, która będąc poddana dużemu obciążeniu, może w niektórych przypadkach zostać zerwana.

Reasumując, krążnik kierunkowy i gładki to kluczowe elementy toczne, które mają bezpośredni wpływ na pracę taśmociągu , a także na jego żywotność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here