Drzewka bonsai – jak zacząć?

0
2082

Niejednokrotnie zastanawiamy się w jaki sposób upiększyć bądź urozmaicić nasz ogródek czy parapet. Wtedy z pomocą mogą nam przyjść drzewka bonsai, które pomimo wymagającego czasu pielęgnowania potrafią odwdzięczyć nam się cieszącym widokiem oko.
Drzewka bonsai to nic innego jak rośliny o giętkich pędach i drobnych liściach, które przy specjalnych zabiegach takich jak cięcie korzeni czy drutowanie w celu nadania określonego kształtu, przyjmują karłowatą formę. Zazwyczaj są sadzone w płaskich donicach dodatkowo podkreślających ich urok i charakter.
Niestety zanim zdecydujemy się na drzewka bonsai powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w podstawową wiedzę i mnóstwo cierpliwości. Pierwsze efekty bowiem mogą być widoczne dopiero po 2-3 sezonach. Przyswojona wiedza pomoże nam w sposób świadomy zająć się tą wymagającą sztuką. Idealne drzewka bonsai powinny finalnie wyglądać jak stare, zminiaturyzowane drzewo. Początkowe przycinania mają za zadanie nadać roślinie odpowiedni kształt, natomiast kolejne mają już tylko utrzymać nadaną formę.
Drutowanie pędów z kolei pomaga nam osiągnąć wymarzone formy drzewka. Młode gałązki rosną zazwyczaj pod kątem ostrym, ale dzięki drutowaniu możemy zmienić ich kierunek wzrostu, np na boki. To właśnie tworzy efekt „starego drzewa”, który chcemy osiągnąć. Drut należy umieścić w kierunku od najgrubszej strony pędu do najcieńszej i usunąć zanim zacznie wrastać w korę.
Pamiętajmy też, że nasze drzewka bonsai inne wymagania będą miały podczas hodowania w domu niż te z hodowli zewnętrznej. Należy je również regularnie podlewać i nawozić, by miały jak najlepsze warunki do wzrostu. Z kolei częste spryskiwanie podłoża wodą pozwala na wyrośnięcie mchu, który odgrywa ozdobną rolę w kompozycji z naszym bonsai.
Podsumowując, wyhodowanie drzewka bonsai nie jest zadaniem ani najprostszym, ani najszybszym, ale patrząc na wspaniałe efekty warto choćby spróbować. Nawet jeśli nic z tego nam nie wyjdzie to może przynajmniej nauczymy się cierpliwości. A nóż widelec odkryjemy w sobie smykałkę do ogrodnictwa?

www.ebonsai.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFifa 2010
Następny artykułNa co uważać kupując mieszkanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here