Gruczolak stercza

0
1897
www.prostata.info.pl

Stercz to jedna z najrzadziej używanych nazw gruczołu krokowego. Warto jednak wiedzieć, że jest ona synonimem prostaty, stanowiącej jeden z kluczowych elementów męskiego układu moczowo płciowego.
Stercz jest narządem o charakterze mięśniowo-gruczołowym. Gdy budująca go tkanka mięśniowo-włóknista i gruczołowa ulegają rozrostowi, wówczas mamy do czynienia z nowotworem o nazwie gruczolak stercza. Ponieważ jednak jest to rozrost tkanek naturalnych gruczołu, nowotwór taki ma łagodną postać. Najczęściej do rozrostu takiego dochodzi po pięćdziesiątym roku życia. A ponieważ przez gruczoł ten przebiega część cewki moczowej, rozrost tkanki powoduje zawsze problemy z oddawaniem moczu. W efekcie zaczyna on zalegać w pęcherzu, co z kolei prowadzi do jego stanów zapalnych.
Jakie są przyczyny rozrostu tego gruczołu? Tak na dobrą sprawę nie ma na to pytanie jednej konkretnej odpowiedzi. Wieloletnie badania nie pozwoliły na wskazanie przyczyny rozrostu gruczołu. Pozwoliły one jednie wykazać zależność rozrostu od poziomu męskich hormonów.
A jak poznać, że mamy do czynienia z gruczolakiem stercza? Ponieważ, jak już zostało powiedziane, przez gruczoł przebiega cewka moczowa, pierwsze objawy wiążą się właśnie z trudnościami w oddawaniu moczu. Najczęściej towarzyszy mu ból, słabszy strumień oraz uczucie, że pęcherz nie został do końca opróżniony. Gdy tylko takie objawy się pojawiają, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Należy pamiętać bowiem, że nieleczona choroba to nie tylko kwestia narastającego dyskomfortu, ale również pogarszającego się stanu zdrowia.
A jak leczy się taką chorobę? Aby mieć pewność, że została ona całkowicie wyleczona, należy poddać się operacji. Tylko chirurgiczne wycięcie gruczolaka pozwala pozbyć się go całkowicie. We wczesnej fazie choroby, gdy objawy nie są jeszcze uciążliwe, można też zastosować leczenie farmakologiczne. Pozwala ono łagodzić wiele objawów, ale nigdy nie prowadzi do usunięcia rozrostu. Dlatego też zawsze należy być pod stałą kontrolą lekarską.

www.prostata.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here