Trudności z podejmowaniem decyzji mają chyba wszyscy – konieczność dokonania wyboru pomiędzy dwiema opcjami bywa prawdziwym wyzwaniem, tym gorszym do wykonania, im więcej jest konsekwencji związanych z każdą dostępną opcją. Niestety w życiu praktycznie co chwilę jesteśmy zmuszani do wybrania jednej z ewentualności. Czynności tej nierzadko towarzyszą silne emocje i stres, nawet jeśli jesteśmy już doświadczeni i staramy się każdą decyzję oprzeć na obiektywnych przesłankach. Dzięki poniższym wskazówkom nauczysz się, jak zmniejszyć stres podczas dokonywania kolejnego wyboru i jak wybierać właściwie.
- Im mniej, tym lepiej
Łatwiej wybierzesz jedną opcję spośród dwóch, pięciu czy siedmiu niż spośród dużej ilości, którą będzie ci ciężko wystarczająco dobrze przeanalizować. Przy podejmowaniu dowolnej decyzji postaraj się ograniczyć liczbę ewentualności do absolutnego minimum – niech to będzie na przykład trzy. Dwie opcje to za mało, bo teoretycznie nie zostawiasz sobie świadomego wyboru. Jeśli wstępnie możesz wybierać pomiędzy setką różnych rzeczy, zacznij skreślać opcje pod względem jakiegoś przyjętego kryterium. W razie potrzeby powtarzaj operację kilka razy, aż pozostaną tylko trzy możliwości wyboru.
-
Zostaw miejsce dla intuicji
Jeśli uzyskasz listę trzech opcji do wyboru, przejdź do kolejnego kroku – każdą pozycję wyposaż w kilka punktów przedstawiających ich wady i zalety lub też, jak wolisz, „za” i „przeciw”. Będzie to bardzo pomocne, bo możesz na przykład od razu wyeliminować tę ewentualność, która zdobyła najwięcej „przeciwów”. Musisz jednak uważać, bo nie zawsze należy kierować się tylko przewagą zalet. Spróbuj posłuchać, co ma do powiedzenia twoja intuicja, lub jeśli nie do końca wierzysz w jej istnienie, zdrowy rozsądek – czasami bowiem jedna z opcji może wydać ci się wyjątkowo kusząca, ale zestawiona z innymi wypadnie gorzej. Daj jej szansę, jeśli tak czujesz, bo może to być właśnie ta najbardziej właściwa.
-
Zweryfikuj swój wybór
Czasami będziesz mieć możliwość zweryfikowania swojego wyboru. To proste – gdy szukasz mieszkania, możesz wybrać się do wszystkich znajdujących się na swojej liście i je obejrzeć. Sprawdź w ten sposób każdą z wypisanych zalet. Może nie do końca są takie, jakimi je widziałeś na wstępie? Zainteresuj się też wadami. Czasem przy bliższym kontakcie niektóre stają się mało znaczące lub wręcz ciężko je znaleźć. Weryfikacja pozwala też dostrzec o wiele więcej rzeczy, jak również umożliwia sprawdzenie własnych odczuć w momencie wizytowania wzmiankowanej nieruchomości. Po dokonaniu takiej weryfikacji jeszcze raz przeanalizuj swoją listę, być może coś z niej wykreślisz, a coś dopiszesz.
-
Odwołaj się do podobnej sytuacji z przeszłości
Każdą decyzję możesz porównać z inną, jaką przyszło ci już kiedyś podejmować. Na tej podstawie możesz znacznie ułatwić sobie wybór, analizując swoje odczucia czy też konsekwencje zdarzeń z przeszłości. Możesz też w ten sposób pozbyć się stresu, bo na pewno miałeś już nie raz bardzo trudne sytuacje życiowe i udało ci się z nich wyjść obronną ręką. Pamiętając swoje osiągnięcie sprzed lat, będziesz się mniej stresował i do kolejnych wyborów podejdziesz „na chłodno”, bez niepotrzebnych emocji.