Program 500+ a koszt wychowania dzieci

0
1552

Pierwszy zachwyt nowym programem prorodzinnym nowego rządu już przeminął. Wiele rodzin skorzystało z dobrodziejstwa darmowego wsparcia budżetowego w postaci programu 500+. Na ile Państwo Polskie wspomaga rodziny z dziećmi, a na ile jest to chwyt populistyczny?

Według Centrum Adama Smitha koszt wychowania jedynaka od narodzin do końca szkoły średniej to suma około 160 tysięcy złotych. Dwoje dzieci pochłania 280 tysięcy złotych, a troje 376 tysięcy złotych. Jak ma się do tego program 500+?

Załóżmy, że w rodzinie jest dwoje dzieci i oboje łapią się do wypłaty co daje 1000 złotych miesięcznie. Tym samym rodzina otrzymuje 12 tysięcy złotych rocznie, a więc 228 tysięcy złotych. W porównaniu z kosztem wychowania jest on w znacznym stopniu pokryty. A co jeśli rodzina jest zamożniejsza i tylko drugie dziecko otrzyma pieniądze. Wtedy rodzina otrzyma 114 tysięcy złotych, czyli około 40% zwrotu.

Rodzice trojaczków, którzy co miesiąc otrzymają 1500 złotych, mogą łącznie liczyć na 342 tysiące złotych, czyli również na sumę zbieżną z faktycznymi wydatkami. Nawet w przypadku, gdy wypłacone zostanie im tylko 1000 złotych w miesiącu, państwo pokrywa około 60% kosztów utrzymania dzieci.

Ta prosta matematyka pokazuje, że program 500+ jest innowacyjny w porównaniu z innymi rozwiązaniami w polityce prorodzinnej. Rodzice mniej zamożni otrzymują znaczny wkład, a rodziny bogatsze dodatkowy, również niemały dochód.

http://www.fineso.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here