Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na co dzień wykorzystuje pewne techniki negocjacyjne – nie tylko w pracy, ale również w domu. Negocjuje się bowiem zarówno w kontaktach społecznych i rodzinnych, jak i zawodowych. Jest to umiejętność szczególnie ważna i przydatna z punktu widzenia branży biznesowej. Chcąc skutecznie negocjować warunki umów, rozstrzygać sporne kwestie czy ustalać warunki współpracy, warto zgłębić tajniki skutecznej negocjacji. Szkolenia i kursy są tym, co pomoże uzyskać cenną wiedzę oraz nauczy technik negocjacyjnych.
Negocjacje – definicja
W negocjacjach biorą udział dwie strony, które mają odmienne zdania w konkretnej sprawie, dlatego celem tego procesu komunikacyjnego jest osiągnięcie porozumienia. Kluczem do rozwiązania problemu są skuteczne negocjacje, które opierają się na świadomym wykorzystywaniu pewnych technik negocjacyjnych. Ich użycie powinno zostać poprzedzone rozpoznaniem potrzeb swojego rozmówcy, aby dzięki temu wspólnie wypracować kompromis korzystny dla obu stron dyskusji. Co ważne, należy potrafić odkryć prawdziwe potrzeby drugiej osoby i oddzielić je od własnych. Dzięki temu można zyskać dużą przewagę merytoryczną nad swoim rozmówcą i przejść do świadomej negocjacji.
Zgodnie z dwoma, nieco odmiennymi podejściami naukowymi do negocjacji, w tym procesie liczy się merytoryczne przygotowanie do rozmowy albo umiejętność radzenia sobie z psychologią. W pierwszym przypadku aż 80% czasu i uwagi powinno się poświęcić procesowi negocjacji, a tylko 20% zachowaniu rozmówców. Natomiast według psychologów jest odwrotnie. Choć przedstawiciele obu szkół wciąż się ze sobą spierają, to prawdą jest, że zarówno psychologia, jak i merytoryczne przygotowanie są niezmiernie ważne podczas negocjowania.
W związku z powyższym uznaje się, że skuteczne negocjacje opierają się na takich zasadach, jak:
- skupienie się na interesach obu stron, a nie na zajmowanych stanowiskach,
- umiejętność oddzielenia osoby od problemu,
- poszukiwanie takich możliwości, które będą korzystne dla każdej ze stron,
- obiektywizm.
Negocjacje w biznesie – dla kogo szkolenie?
Szkolenie i kurs negocjacji to doskonała okazja dla każdego, kto chce od podstaw nauczyć się sztuki skutecznej negocjacji albo dysponuje już pewną wiedzą w tym zakresie, którą chciałby jedynie poszerzyć. Kto konkretnie powinien zainteresować się tego rodzaju zajęciami? Z zawodowego punktu widzenia, zdolność umiejętnego negocjowania szczególnie przydaje się:
- handlowcowi, który stale powinien doskonalić swoje umiejętności sprzedażowe,
- menedżerowi, który na co dzień współpracuje z grupą osób,
- przedsiębiorcy, który zarządza swoim biznesem,
- kadrze kierowniczej,
- telemarketerowi i pracownikowi call center,
- pracownikowi działu obsługi klienta,
- każdemu, kto negocjuje i renegocjuje warunki umów.
Rodzaje szkoleń z negocjacji
Negocjować można w różnych sytuacjach i na różnych płaszczyznach, dlatego warto szkolić się w ściśle określonym kierunku. Do najpopularniejszych należą negocjacje handlowe oraz negocjacje w biznesie.
Negocjacje handlowe obejmują wiedzę i umiejętności niezwykle cenne dla pracowników działów sprzedaży, a więc m.in.:
- sprawdzone i skuteczne techniki sprzedaży,
- przeprowadzenie skutecznej transakcji,
- posługiwanie się językiem korzyści,
- rozpoznawanie potrzeb klienta,
- wykształcenie postawy prosprzedażowej,
- bycie profesjonalnym doradcą klienta, a w efekcie – skutecznym sprzedawcą.
Natomiast negocjacje w biznesie obejmują ogólnie pojęte umiejętności negocjacyjne, ale też renegocjacyjne, które przydają się szczególnie podczas ustalania warunków umów.
Kurs i szkolenie z negocjacji można znaleźć w niejednej szkole, która oferuje tego rodzaju zajęcia. Jednak, aby uczestnictwo w nich przyniosło jak najwięcej korzyści, warto zdecydować się na zaufane centrum szkoleniowe, które może pochwalić się jak najwyższymi standardami świadczonych usług. Jedną z ofert godnych uwagi, w której znajdują się szkolenia z negocjacji handlowych i negocjacji w biznesie, można znaleźć na stronie EY Academy of Business – http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/negocjacje,110/.
Co daje szkolenie i kurs z negocjacji?
W zależności od tematyki szkolenia z negocjacji, można zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności. Ale istnieje też pula ogólnych korzyści, takich jak:
- planowanie celów, możliwości i strategii negocjacyjnych,
- poznanie stylów negocjowania,
- nauka budowania zaufania,
- negocjowanie z wymagającym przeciwnikiem,
- kreatywne modyfikowanie nawyków i schematów negocjacyjnych,
- zdobycie świadomej praktyki negocjacyjnej,
- rozwinięcie dotychczasowych umiejętności,
- poznanie technik wywierania wpływu (perswazja),
- przejmowanie kontroli podczas negocjowania,
- umiejętność radzenia sobie z manipulacją,
- wypracowanie własnego modelu negocjowania.
Każdy, kto chce rozpocząć zawodową przygodę na polu negocjacji lub przeciwnie – rozwinąć posiadane już umiejętności w tej dziedzinie, powinien rozważyć swoje uczestnictwo w szkoleniach lub kursach. To szansa na otrzymanie wymarzonej pracy, ale i awansu.
Szkolenie z negocjacji – podsumowanie informacji
Podsumowując:
- w skutecznej negocjacji liczy się zarówno przygotowanie merytoryczne, jak i psychologia;
- obiektywizm i umiejętność zauważenia prawdziwych potrzeb swojego rozmówcy są kluczem do osiągnięcia zamierzonego rezultatu w efekcie prowadzonych negocjacji;
- tematyczne szkolenia są organizowane z myślą o osobach zajmujących konkretne stanowiska pracy, np. szkolenie z negocjacji handlowych dla pracowników działu sprzedaży;
- ogólne szkolenia z negocjacji w biznesie przydadzą się każdemu, kto w swojej pracy ma kontakt z klientami lub kontrahentami;
- szkolenia z negocjacji są odpowiednie dla każdego – zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodą z negocjacjami, jak i dla doświadczonych handlowców, marketerów czy kadry zarządzającej.
Rozważając swoje uczestnictwo w szkoleniach i kursach z negocjacji warto zawsze brać pod uwagę jeszcze jedną zasadę, zgodnie z którą, zgłębienie tajników skutecznej negocjacji może otworzyć drzwi do kariery zawodowej, nie tylko w branży sprzedażowej.
Artykuł sponsorowany.