Dyktafon na wykłady – ranking najlepszych urządzeń!

0
3267

Zaczął się rok akademicki, a z nim powrót do studenckich obowiązków. Jednym z nich jest uczęszczanie na różnego rodzaju wykłady. Nie zawsze możemy być na nich obecni lub też nie nadążamy z robieniem notatek. A przecież ta wiedza jest nam później potrzebna do zdania egzaminów. Dobrym rozwiązaniem może się tu okazać dyktafon. To malutkie urządzenie pozwoli nagrać nam cały niezbędny materiał i ułatwić naukę.

Dlaczego dyktafon, a nie smartfon?

Tak naprawdę każdy smartfon dostępny na rynku posiada opcję nagrywania. Jednak dyktafon, w który są wyposażone jest zwykle niewystarczający do tego, aby nagrać wykład tak jakbyśmy tego chcieli. Duża aula, tłum studentów generujących hałas, nie stwarza najlepszych warunków do tego aby zapisać dźwięk w satysfakcjonującej nas jakości. Również istotna jest tutaj długość działania takiego urządzenia, ograniczona pamięć nie pozwoli nam na nagranie kilku dłuższych wykładów. Telefon nie posiada także opcji typu regulacja mikrofonu czy mikrofonu kierunkowego. Dlatego najlepiej zakupić osobne urządzenie, które pozwoli nam cieszyć się czystym dźwiękiem.

Czy możemy nagrywać wykłady?

Musimy pamiętać o tym, że każdy wykład stanowi własność intelektualną autora. Co to oznacza? Mianowicie, że nagranie takie możemy mieć tylko i wyłącznie na swój własny użytek. Powołuje się tu często na art. 35 ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, według którego “dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy”. W przypadku rozpowszechniania takiego materiału złamiemy prawo i możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Jaki dyktafon będzie najlepszy dla studenta?

Zdecydowanie najistotniejszymi kwestiami przy wyborze dyktafonu będą odgrywać jego cena i parametry. Jak wiadomo większość studentów nie może pozwolić sobie na duże wydatki. Dlatego też oczekują dobrego produktu za rozsądną cenę. Bardzo ciekawy asortyment dyktafonów, zarówno tych dla amatorów jak i profesjonalistów posiada w swojej ofercie sklep detektywistyczny AlfaTronik https://www.alfatronik.com.pl/dyktafony-c-1.html.

Skupmy się na tych, które są dostępne dla każdego studenta. Pierwszą propozycją, która może nas zainteresować jest dyktafon Olympus VN731. Sprawdzi się on idealnie do nagrywania głosów na dużej sali. Wbudowany mikrofon zbiera dźwięk z odległości nawet siedmiu metrów, a funkcja aktywacji głosem VOX nagrywa wyłącznie wtedy gdy wykryje źródło dźwięku. Co jeszcze może zachęcić nas do kupna tego produktu? Zdecydowanie długość czasu jego pracy (aż 50 godzin) i pojemna pamięć do 790 godzin.

Z tego rodzaju dyktafonów specjalistycznych, które znakomicie sprawdzą się w naszej działalności naukowej, wyróżnia się również linearny dyktafon Idam U11 Pro. W tym przypadku całkowity czas jego pracy wynosi 47 godzin, a bardzo pojemna pamięć, aż 2233 godziny. Jak widać nie musimy obawiać się, że nie starczy nam miejsca na nagranie jakichś zajęć. Przy czym dyktafon ten charakteryzuje się znakomitą jakością nagrania, dzięki dwóm, czułym mikrofonom, odbierającym dźwięk z odległości 12 metrów. Przydatnym rozwiązaniem jest także automatyczna regulacja wzmocnienia, pozwalająca na słyszenie dźwięków zarówno tych słabszych jak i głośniejszych.

Innymi ciekawymi propozycjami mogą być dyktafony ukryte. Zainteresują na pewno tych studentów, którzy mają niestandardowe podejście do życia. Jednocześnie cenią sobie pomysłowość jak i znakomitą jakość. Nie wzbudzą one niczyich podejrzeń i mogą być wykorzystane nie tylko na uczelni. Dyktafon ukryty w pamięci pendrivie 16 GB zewzmocnionym mikrofonem STD-13, trzymając go w dłoni czy na biurku zarejestrujemy bez problemu rozmowę z odległości 8 – 10 metrów. Do tego posiada także funkcjonalność pamięci pendrive, co pozwala na przechowanie i przenoszenie plików (muzycznych czy zdjęciowych).

W podobnej stylistyce utrzymana jest także następna ciekawa oferta, w postaci dyktafonu ukrytego w długopisie D02. Pozwala on na dobrą rejestrację dźwięku z odległości do 7 metrów, a jego koszt to tylko 249,00 złotych.

Dyktafon na wykłady może stać się nieocenionym źródłem potrzebnych informacji, dlatego warto już teraz rozważyć jego zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here