Wszystko co powinien wiedzieć przyszły student

0
2018

Ileż to osób marzy o tym, aby zostać studentem. Dla licealistów z ostatniej klasy to wręcz jedno z największych pragnień na ich etapie życia. Raczej mało który wyobraża sobie, że zaraz po szkole średniej mógłby iść do pracy. Przecież wszyscy idą na studia, a nie dostać się na nie to wręcz obciach… Właśnie tak myśli przeciętny abiturient.

Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów

To, że studiować chciałoby tak wiele osób wcale nie oznacza, że wszyscy oni doskonale wiedzą, jaki kierunek studiów byłby dla nich najlepszy. Uczelnie oferują przecież tak wiele, praktycznie co roku pojawiają się nowe kierunki, które odpowiadają na aktualne potrzeby rynku pracy. Można się w tym wszystkim pogubić. Dlatego właśnie warto wybrać się do doradcy zawodowego, który pomoże ocenić mocne strony konkretnej osoby, oraz podpowie, jaki kierunek byłby dla niej najlepszy. Drugim sposobem, na to by odkryć co chce się studiować, jest sprawdzenie aktualnego rynku pracy i jego potrzeb, zaznajomienie się z tym, jakie są zawody przyszłości oraz nowe profesje.

Studia dzienne czy zaoczne

Wszystkie uczelnie państwowe oferują możliwość studiowania za darmo w trybie dziennym. Co to oznacza? Trzeba dostać się na taki kierunek w rekrutacji, a od października zajęcia rozpoczną się w godzinach przedpołudniowych i wczesnych południowych, od poniedziałku do piątku. Uczelnie państwowe oferują również możliwość studiowania w trybie zaocznym oraz wieczorowym, jednak te kierunki są już płatne. Na stronie każdego uniwersytetu czy politechniki można znaleźć informacje, ile kosztuje czesne za jeden semestr. Z pewnością osoby, które planują podjąć pracę zarobkową na studiach, będą bardziej zainteresowane studiowanie w trybie zaocznym. Zajęcia odbywają się wtedy w weekendy, najczęściej dwa razy w miesiącu.

Czy każdy kierunek można studiować zaocznie lub wieczorowo

Większość kierunków, które można studiować w trybie dziennym, można również studiować w trybie wieczorowym lub zaocznym. Nie dotyczy to jednak wszystkich uczelni oraz wszystkich kierunków. Warto zatem wcześniej zapoznać się z informatorami, oraz przejrzeć świetnie skonstruowane strony internetowe uczelni, gdzie wszystkie informacje zaprezentowane są w przejrzysty sposób. Może bowiem okazać się, że wymarzony kierunek na konkretnej uczelni jest tylko w trybie dziennym. Trzeba będzie wtedy dokonać zmiany swoich planów.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.uczelnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here