Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt – objawy i przyczyny
W niektórych przypadkach zaburzenie napięcia mięśniowego spowodowane jest zespołami genetycznymi lub uszkodzeniem mózgu, najczęściej jednak powodem jest niedojrzałość układu nerwowego niemowlaka. Niedojrzałość układu nerwowego oznacza to, że niektóre impulsy nerwowe wysyłające przez mózg bywają za słabe albo za silne w związku z czym mięśnie robią się zbyt wiotkie lub napięte i sztywne.
W zależności od wieku dziecka można zauważyć różne objawy zaburzeń napięcia mięśniowego. U niemowlaka miesięcznego zaniepokoić nas może apatyczność i senność, wyginanie się do tyłu lub wyginanie tułowia w jedną stronę powinno być skonsultowane ze specjalistą, trudności w codziennej pielęgnacji takie jak np,: mycie, zmienianie pampersa czy przebierane spowodowane sztywnością mięśni też powinny być sygnałem dla rodzica. Trzymiesięczny maluch powinien podnosić już główkę leżąc na brzuszku, gdy jest trzymany na rękach głowa nie powinna już opadać. W tym wieku należy zwrócić uwagę na to czy dziecko nie zaciska ciągle dłoni w piąstki i czy potrafi skupić wzrok nad osobą nachylającą się nad łóżeczkiem, jeżeli zauważymy, że dziecko ma z tym trudności należy powiadomić o tym pediatrę. W wieku sześciu miesięcy zaniepokoić nas może jeśli maluch nie potrafi przekręcać się z brzuszka na plecki, oraz gdy niepokojąco obciąga palce stóp.
Głównie niepokojącymi objawami, które można zauważyć jest krztuszenie podczas karmienia, krzyżowanie albo nieustanne prostowanie nóżek, prężenie się, przelewanie się dziecka przez ręce oraz kompletny brak kontaktu wzrokowego z rodzicami.
Bez względu na wiek dziecka, jeśli zauważymy jakąkolwiek nieprawidłowość należy poinformować o tym pediatrę, który po wywiadzie i obejrzeniu dziecka wystawi skierowanie do lekarza specjalisty, w tym przypadku jest to neurolog. W razie potwierdzenia nieprawidłowości przez neurologa niemowlę może zostać skierowane na rehabilitacje dzięki której zaburzenia zmniejszą się lub całkowicie zanikną.