Certyfikat księgowy. Jak zostać samodzielnym księgowym. Krok po kroku

0
1718
Certyfikat księgowy

W 2014 roku zawód ten został uwolniony. Certyfikat księgowy uprawnia do świadczenia usług związanych z księgowością. Jednak nie zwalnia z posiadania odpowiedniej wiedzy, która pozwala na świadczenie wysokiej jakości usług.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Odpowiedzi.com.pl.

Kto może zostać księgowym?

Każdy księgowy odpowiada za prawidłowy przepływ środków pieniężnych swoich klientów, ich odpowiednie rozliczanie i odprowadzania podatków. Dbają o płynność rozliczania przychód, wydatków i ich odpowiednie udokumentowanie.

Dobry księgowy zna najczęściej używane programy księgowej, takie jak SAP, Optima czy Symfonia. Stanowią one podstawę pracy każdego księgowego.

Kto może zostać księgowym?

  • Każdy kto posiada pełną zdolność prawną;
  • Każdy kto nie był karany za przestępstwa skarbowe;
  • Każdy kto posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej;
  • Posiada stosowny certyfikat księgowy.

Praca księgowego wymaga posiadania wiedzy z zakresu finansów. Do pracy najlepiej przygotowują studia wyższe lub kursy specjalistyczne. Jednak każdy, nawet posiadając średnie wykształcenie może zostać księgowym.

Wystarczy podejść do egzaminu i uzyskać pozytywny wynik, co skutkuje uzyskaniem certyfikatu księgowego.

Kurs na księgowego – zacznij pracę w księgowości

Krajowa Izba Księgowych jest odpowiednim miejscem do uzyskania odpowiednich kwalifikacji. Jako jedna z niewielu uzyskała certyfikat jakości ISO, wydawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W KIK-u szkolą się wszyscy księgowi, zarówno przyszli jak i już pracujący w zawodzie. Jest to jedno z niewielu polecanych miejsc pozwalających uzyskać aktualną i kompletną wiedzę o zawodzie księgowego.

Jeżeli zdecydowałeś się na inny kurs. Koniecznie sprawdź czy spełnia normy, które zostały wypisane w rozporządzeniu MEN.

Jak wygląda egzamin na księgowego?

Od 2014 roku certyfikaty wydaje Centrum Informacji Księgowej. Potwierdza on uzyskanie umiejętności niezbędnych na stanowisku księgowego.

Zakres wiedzy potrzebnej na egzaminie został ustalony przez Ministerstwo Finansów. Konieczność uzyskania certyfikatu wynikła z prośby środowiska księgowego, które obawiało się obniżenia jakości usług po deregulacji zawodu.

Kto może przystąpić do egzaminu?

  • Osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych i korzystające z pełni praw publicznych;
  • Osoby które przedstawią dowód niekaralności za przestępstwa, które są związane z obrotem gospodarczym, pieniędzmi i papierami wartościowymi;
  • Warunkiem koniecznym jest ukończenie 2-letnich studiów z rachunkowości, finansów, prawa lub ekonomii. Wyjątkiem są osoby, które ukończymy kursy w szkołach partnerskich CIK-u.

Podejście do egzaminu wiąże się z opłatą za egzamin. Płatność jak i egzamin odbywa się wyłącznie online, na stronie Centrum Informacji Księgowej. Po uiszczeniu płatności otrzymasz kod, który pozwoli Ci odblokować podejście do egzaminu.

Na rozwiązanie testu macie 30 minut, a do rozwiązanie jest 20 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru. Zaliczenie egzaminu wymaga uzyskania minimum 60% poprawnych odpowiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here