W naszym kraju nowoczesne instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego, gdyż są one bardzo ekonomiczne oraz nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Zatem czy fotowoltaika dla domów jednorodzinnych się opłacalna?
Fotowoltaika dla domu – istotne zalety
Dotychczas wykorzystywane w naszym kraju zasoby naturalne służące do wytwarzania energii elektrycznej gwałtownie się kurczą, a ponadto mają niekorzystny wpływ na stan środowiska naturalnego. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej świadomych właścicieli mieszkań szuka sposobów pozyskiwania energii bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu.
Co więcej wysokie rachunki często płacone za korzystanie z tradycyjnej energii elektrycznej spędzają sen z powiek wielu właścicielom prywatnych domów jednorodzinnych. Zatem, aby korzystać ekonomicznie i w pełni ekologicznie z energii warto zdecydować się na montaż nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Dzięki tym ekologicznym urządzeniom istnieje możliwość pozyskiwania energii pochodzącej z promieni słonecznych. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są bardzo korzystnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych o różnorodnej powierzchni. Nic zatem dziwnego, że fotowoltaika dla domów jednorodzinnych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – w jaki sposób należy dobrać moc systemu ?
Montaż na powierzchni swego domu nowoczesnego systemu fotowoltaicznego jest doskonałym rozwiązaniem służącym niezawodnie przez długie lata. Zainstalowane na dachu, bocznej ścianie budynku czy też na posesji moduły fotowoltaiczne zamieniają energię pobieraną z promieni słonecznych na energię elektryczną. W tym celu prąd stały pochodzący z modułów fotowoltaicznych jest przekazywany przy pomocy specjalnych kabli solarnych do specjalnego urządzenia zwanego falownikiem, który to zamienia prąd stały na prąd zmienny. Aby zapewnić swemu gospodarstwu domowemu pełną niezależność energetyczną niezwykle istotny jest fakt, aby zamontować odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych.
Z obliczeń fachowców w tej dziedzinie wynika, że każdy panel, skierowany na południe o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować w ciągu roku kalendarzowego od 900 do 1100 kWh energii elektrycznej. Przeciętna, czteroosobowa polska rodzina zużywa w ciągu jednego roku około 3000 kWh, więc odpowiednia instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego powinna wynosić około 3 kWp. Wówczas to moduły fotowoltaiczne są w stanie zapewnić domownikom odpowiednią ilość wytwarzanej energii.
W celu odpowiedniego doboru ilości paneli słonecznych przed rozpoczęciem montażu, każdy inwestor powinien miarodajnie określić roczne zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej w swoim gospodarstwie domowym. Niezbędne informacje na ten temat znajdują się na rachunkach za energię elektryczną.
Fotowoltaika do domu jednorodzinnego, a możliwość uzyskania dofinansowania
Ze względu na wymogi stawiane przez Unię Europejską od kilku lat w Polsce funkcjonuje kilka programów, w ramach realizacji których zainteresowane osoby mogą liczyć na korzystne dofinansowanie. Dzięki uzyskaniu dotacji z urzędu wojewódzkiego albo pochodzącej ze środków unijnych montaż nowoczesnego systemu fotowoltaicznego jest jeszcze bardziej opłacalny.
Opiekę nad większością dostępnych w naszym kraju programów inwestujących w Odnawialne Źródła Energii sprawuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W celu pozyskania dotacji na fotowoltaikę każdy inwestor jest zobowiązany do złożenia stosownego wniosku zawierającego istotne informacje dotyczące planowanej inwestycji. Musi on wykazać, że jego planowane działania przyczynią się do ograniczenia emisji szkodliwego dla środowiska naturalnego dwutlenku węgla.
Na rynku nie brakuje firm, które na życzenie klienta pomagają w wypełnianiu niezbędnej dokumentacji. Co więcej wyspecjalizowani w dziedzinie fotowoltaiki fachowcy potrafią wyliczyć, ile paneli fotowoltaicznych w danym domu należy zainstalować oraz jaka powinna być ich moc, aby inwestycja ta była opłacalna i szybko się zwróciła.
Co można zyskać dzięki instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego
Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego stanowi bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem z korzystania z darmowej energii pochodzącej z promieni słonecznych płynie mnóstwo korzyści.
Po pierwsze jak powszechnie wiadomo montaż nowoczesnego systemu fotowoltaicznego daje każdemu właścicielowi domu pełną niezależność energetyczną.
Po drugie podczas wytwarzania prądu nie są emitowane szkodliwe związki takie jak: dwutlenek węgla czy gazy cieplarniane.
Po trzecie w odróżnieniu od popularnych systemów solarnych, które to służą do ogrzewania wody, nowoczesne panele fotowoltaiczne przetwarzają nie tylko promienie bezpośrednie, lecz również odbite oraz rozproszone nawet w pochmurny dzień.
Po czwarte użytkownicy nowoczesnego systemu fotowoltaicznego nie są narażeni na uciążliwe wydatki związane z jego konserwacją, bowiem dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii półprzewodnikowej oraz braku elementów ruchomych system ten jest bezobsługowy. Dodatkową zaletą jest również bardzo długi okres gwarancji na poszczególne podzespoły systemu fotowoltaicznego.
Po piąte produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych zachodzi o takiej porze dnia, na którą przypada największe zapotrzebowanie na energię w naszym kraju. Dzięki temu każdorazowo zostaje pokryte szczytowe zapotrzebowanie na prąd, co w znaczący sposób ułatwia integrację fotowoltaiki z tradycyjnym systemem energetycznym.
Jak powszechnie wiadomo montaż instalacji fotowoltaicznych nie należy do tanich inwestycji, niemniej decydując się na taki krok warto pamiętać o tym, że na przestrzeni lat można czerpać znaczne korzyści. Dzięki temu właściciele domów płacą niższe rachunki za pobór energii elektrycznej oraz działają w pełni pro – ekologicznie.
W celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących instalacji fotowoltaicznej dla domu zachęcamy do odwiedzenia strony firmy Sun Energy Solutions – www.sunes.pl