Hobby – domowa księgowość

0
2013

Jeśli masz dużo wolnego czasu, to i więcej okazji do wydawania pieniędzy. A co, jeśli ci powiem, że możesz ten czas dobrze spożytkować i w efekcie zaoszczędzić? Nie mówię tu wcale o jakimś hobby, bo hobby zazwyczaj też pociaga za sobą koszty. Zacznij prowadzić dziennik wydatków.

Nie musisz mieć ukończonego kursu z księgowości, żeby utworzyć nowy dokument w jednym z darmowych programów biurowych i zacząć notować swoje wydatki. Przede wszystkim, zawsze przy kasie bierz paragon. Po pierwsze, jest od podstawą reklamacji. Jeśli okaże się wiec, że w paczce twoich ulubionych ciasteczek znalazł się włos, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy. Po drugie, po każdych zakupach wyjmuj te paragony z portfela i zapisuj wydatki z danego dnia.

Nie zapisuj samych kwot, gdyż to mało efektywne. Księguj wydatki z głową. Podziel zakupy na rzeczy, które kupujesz co kilka dni, takie jak chleb, masło, mleko, warzywa. Osobno zapisuj rzeczy, które kupujesz raz na dłuższy okres czasu, jak chusteczki czy herbata. Na osobą listę zapisuj jednorazowe wydatki, takie jak długo przez ciebie oczekiwana książka lub prezent na urodziny przykaciółki. Po miesiącu poświęc dłuższą chwilę na analizę. Szybko zauważysz, gdzie możesz poczynić oszczędności, co zabiera zbyt dużą część miesięcznego budżetu i gdzie należy się ograniczyć.

Gdy zauważysz, że coś pochłania dużą część budżetu, ale nie możesz z tego zrezygnować, poszukaj większych opakowań danego produktu, gdyż zazwyczaj są bardziej ekonomiczne. Jeden duży wydatek zwróci się po dłuższym czasie. Nie zapomnij zapytać o kupony rabatowe i karty stałego klienta w sklepach, do których często zaglądasz.

www.smakoteka.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Zbliżają się wakacje
Następny artykułBilard.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here