Hormony, które kształtują kobiecą postać

0
1408

To, że kobiety różnią się od mężczyzn, nie jest żadną tajemnicą. Te różnice widzimy zarówno w zachowaniu, wyglądzie, jak i pewnych życiowych funkcjach organizmu. Pojawia się więc pytanie, co tak naprawdę odpowiedzialne jest za te różnice? A odpowiedzią na nie są żeńskie hormony.

Estrogeny progesteron – kobiece hormony

Choć tak naprawdę trudno jest wyodrębnić hormony, które występują wyłącznie w organizmie kobiety, to ich poziom u płci żeńskiej jest zdecydowanie większy. Doskonałym tego przykładem jest estrogen, bez którego mężczyźni byliby bezpłodni. U kobiety hormon ten odpowiada natomiast za kształtowanie sylwetki, ochotę na seks, piękną skórę, zaopatrywanie komórek w tlen, czy odkładanie wapnia w kościach. Poza tym reguluje on cykl miesiączkowy.

Progesteron to drugi, szalenie ważny w regulacji cyklu hormon. To on odpowiada za comiesięczną owulację, przygotowuje macicę do zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej, a gdy jesteśmy w ciąży – dba o jej prawidłowe utrzymanie. Zbyt niski ich poziom powoduje nieregularne i obfite miesiączki, a u kobiety ciężarnej rodzi zagrożenie poronieniem.

Androgeny – również ich w organizmie kobiety zabraknąć nie może. Niekiedy nazywane są one motylami, ponieważ dodają energii. Do androgenów zaliczamy przede wszystkim adrostendion i testosteron. Te dwa hormony mają ogromny wpływ na wygląd skóry, libido, a także produkcję czerwonych krwinek. Poza tym usprawniają gospodarkę wapniową organizmu i zapewniają dobre samopoczucie.

Listę najważniejszych kobiecych hormonów zamyka prolaktyna. Jej zadaniem w czasie ciąży jest jej utrzymywanie, a po porodzie – stymulacja produkcji mleka. Gdy poziom prolaktyny jest zbyt niski, ciąża może być zagrożona. Zbyt wysoki prowadzi natomiast do zaburzeń miesiączkowania, czy nawet bezpłodności.

Bez hormonów organizm kobiety nie mógłby funkcjonować. Zdarzają się jednak takie dni, gdy w organizmie dochodzi do ich prawdziwej burzy. Wówczas trudno jest wytrzymać z samą sobą. I wtedy też najlepiej oddać się chwili relaksu.

www.lafoto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here