Luteina – ważny hormon w ciąży

0
1497

Luteina jest potoczną nazwą progesteronu – kobiecego hormonu. Odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży. Często zasoby progesteronu w ciele matki są niewystarczające dla rozwijającego się płodu.
Luteina – ważny hormon w czasie ciąży.
Progesteron w czasie ciąży jest wydzielany przez łożysko, a jego poziom stopniowo rośnie przez całą ciążę. Jest to hormon, który sprawia, że ciąża jest bezpieczna. Jego właściwy poziom pozwala na właściwy przebieg rozwoju dziecka i zmniejsza ryzyko poronienia. Luteina ma też duże znaczenie dla płodu – jej rolą jest produkcja hormonów metabolicznych dziecka. Sprawia również, że gruczoły mleczne matki zaczynają się przekształcać i przygotowywać do produkcji mleka.
Nie zawsze poziom luteiny jest wystarczająco wysoki aby donosić ciążę. Z różnych przyczyn może dojść do zahamowania wydzielania tej substancji. Pierwsze oznaki, ze w organizmie przyszłej mamy jest za mało luteiny to plamienia, bóle w podbrzuszu oraz skurcze.
Zazwyczaj w tym momencie lekarz przepisuje luteinę, tak aby poziom tego hormonu był stały. Na tym etapie luteina przyjmowana jest w postaci tabletek doustnych lub podjęzykowych.
Innym wskazaniem do uzupełnienia braków luteiny jest ryzyko zbyt wczesnego porodu. W przypadku zaistnienia takiego ryzyka luteinę powinno się podawać w formie tabletek dopochwowych lub w zastrzykach.
Często lekarze intuicyjnie przepisują luteinę nawet na wczesnych etapach ciąży, bez uprzedniego sprawdzenia poziomu tego hormonu. Takie działanie jest uważane za nieprawidłowe. W takim przypadku należy poszukać innego specjalisty i skonsultować z nim potrzebę przyjmowania kolejnych dawek hormonów. Zbyt duża ilość progesteronu też nie jest wskazana i może być przyczyną problemów.
Nie ulega wątpliwości, że luteina to bardzo ważny hormon w czasie ciąży. Należy stale kontrolować jej poziom, aby w odpowiednim momencie dostarczyć ją dziecku w formie dodatkowych suplementów, tak aby ciąża przebiegała bezproblemowo.

www.ufendi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here