Hortiterapia, to nic innego jak pozytywny wpływ przebywania w ogrodzie na zdrowie pacjenta. Ludzie znają tą metodę meczenia już od tysiącleci. Starożytni lekarze bardzo często zalecali spacery ogrodowymi ścieżkami dla podreperowania zdrowia. Odkryli bowiem, że jest to bardzo skuteczna metoda, aby uporać się z niektórymi chorobami psychicznymi.
Pozytywny wpływ natury na zdrowie można wyjaśnić naukowo. Według teorii biofilii, ludzie mają zapisane w genach to, że ich organizm regeneruje się w trakcie przebywania w środowisku naturalnym. W otoczeniu zieleni pacjenci czują się bezpieczni i spokojni, a to ma zbawienny wpływ na zdrowie, nie tylko psychiczne.
Dzisiejsze tempo życia powoduje, że nasze organizmy są narażone na liczne przeciążenia. Funkcjonowanie w stanie permanentnego pobudzenia może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia i na dłuższą metę jest bardzo męczące. Te złe skutki zniwelować pozwala z bardzo dobrym skutkiem hortiterapia.
W otoczeniu soczystej zieleni, wielobarwnych kwiatów o zniewalającym zapachu i różnorodnych dźwięków natury, ludzkie zmysły są bardzo mocno stymulowane. Paradoksalnie właśnie ta stymulacja pozwala im najlepiej odpocząć. Wszyscy wiedzą, że praca w ogrodzie daje wiele szczęścia. Dzieje się tak dlatego, że organizmy żyjące w glebie, wydzielają substancje, które stymulują w ludzkim ciele produkcję hormonu szczęścia.
Hortiterapia może się okazać bardzo skuteczna przede wszystkim w walce z chorobami psychicznymi. Szczególnie dobre efekty daje w leczeniu depresji, z którą zmaga się przecież coraz większa liczba osób. Metoda ta bywa również z powodzeniem stosowana w terapii uzależnień oraz w rehabilitacji pacjentów z niepełnosprawnościami, powstałymi po udarach czy w wypadkach.
Nawet przydomowy ogródek może być przestrzenią służącą hortiterapii. Można jednak skorzystać z przestrzeni zaprojektowanych specjalnie w tym celu. Ogrody takie posiadają specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, dzieci i seniorów. Hortiterapii możemy się poddawać w nich w sposób czynny i bierny- pracując w ogrodzie, lub jedynie tam wypoczywając.