Inteligentne budynki – zielone miasto
Inteligentne budownictwo coraz częściej wykorzystywane jest na skale całych miast. Do niedawna istniały tylko budynki korzystające z zaawansowanej technologii a ostatnio w dużych miastach korzysta się z systemu ITS (Inteligentne Systemy Transportowe). Dzięki rozwiązania ITS kierowcy przy pomocy tablic elektronicznych rozmieszczonych w różnych punktach przy trasach informowani są o warunkach panujących na drogach jak: roboty drogowe, korki czy zagrożenia pogodowe(przykładem ITS może być ten zastosowany w Poznaniu). Natomiast osoby podróżujące transportem publicznym mają na przystankach tablice elektroniczne z których mogą dowiedzieć się o której przyjedzie autobus/tramwaj a dzięki aplikacji mobilnej mają możliwość znalezienia najlepszego połączenia pomiędzy punktem „A” i „B”.
W przyszłości systemy ITS ma także obejmować parkingi. Inteligentne systemy parkowania przy pomocy aplikacji przesyłają dane o wolnym miejscu i kierują kierowcę do konkretnego sektora, jeśli miejsce zostanie zajęte system przekieruje do kolejnego. Dodatkowo monitoring zapewnia większe bezpieczeństwo, gdyż dane trafiają bezpośrednio do odpowiednich służb.
Smart Building
W latach 70-tych. powstały pierwsze inteligentne budynki. Na początku XX wieku były to budynki przemysłowe jak hale fabryczne czy biurowce z ograniczoną liczbą funkcji jak kontrola oświetlenia, sterowanie ogrzewaniem czy informacje z linii produkcyjnej.
Aktualnie tego typu gmach powinien składać się z trzech głównych systemów które mieszczą w sobie kolejne podsystemy. Do głównych systemów zaliczamy: system teleinformatyczne, system ochrony, system sterowania środowiskiem wewnętrznym.
Inteligentne budynki przyszłości będą coraz bardziej energooszczędne a co za tym idzie przyjazne dla użytkowników. Wachlarz możliwości będzie się coraz bardziej poszerzał i możliwa będzie stworzenie indywidualnych ustawień nawet dla pojedynczego biura czy pokoju. Systemy energetyczne będą połączone w ramach sieci „Smart Grid” co pozwoli zintegrować ze sobą kilka budowli by móc gospodarować uzyskaną w ten sposób ekologiczną energią z rozproszonych źródeł. Ostatecznie połączone zostaną wszystkie budynki tworząc sieć Smart City.
Zielone miasto – Smart technology
Inteligentne miasta nie są wyłącznie definiowane przez zastosowanie technologii informatycznych ale również poprzez inwestycje we własny kapitał społeczny i infrastrukturę w celu aktywnego promowania wysokiej jakości życia, w tym mądrego gospodarowania zasobami naturalnymi.
Dzięki nowym technologią możliwe stało się dbanie o środowisko na nowym poziomie. Pozyskuje się energie dzięki ogniwom fotowoltaicznym umieszczonym na budynku i dodatkowo zapobieganie utracie ciepła korzystając z nowoczesnych materiały budowlanym. Co z kolei sprawia, iż budynek staje się samowystarczalny i dodatkowo może przekazywać zdobytą energie do sąsiednich.
Miasta takie jak Londyn czy Kopenhaga zastosowały dodatkowo rozwiązania z dziedziny transportu jak zamknięcie centrów dla ruchu samochodów osobowych (rozwój komunikacji miejskiej)oraz budowę autostrad rowerowych itd.
W praktyce nie ma jednej konkretnej ścieżki rozwoju nowoczesnego miasta jednak pewne jest to, iż będzie to metropolia nastawiona na rozwój dzięki nowym technologią społecznym(wysoki poziom spójności społecznej, zrównoważone mieszkalnictwo, powszechne usługi socjalne i zdrowotne) i ekonomicznym. Smart city to także bezpieczeństwo dzięki koordynacji różnych służb ratunkowych i zaawansowany system monitoringu. Przede wszystkim jest to zgrane działanie poszczególnych systemów informatycznych i ciągła optymalizacja.