Jak być docenionym w pracy?

0
2573
Jak być docenionym w pracy

Każdy człowiek odczuwa zadowolenie, gdy inni – na przykład przełożony i współpracownicy – doceniają jego pracę, okazują to, cieszą się z możliwości posiadania takiej osoby w gronie znajomych. Nie zawsze jednak otoczenie od razu zauważy i doceni starania, jakie podejmujemy. Trzeba umieć się zaprezentować, z czym niestety często jest problem. Szczególnie skromne pod tym względem są kobiety. Sprawdź nasze porady – ich zastosowanie powinno znacznie poprawić sytuację.

  1. Zacznij od siebie

Często sami sobie szkodzimy, reagując na każdy komplement zawstydzeniem i przerzucaniem zasług na jakieś okoliczności. Jeśli ktoś cię pochwali, nie wymyślaj, że tylko przypadkiem udało ci się dobrze wykonać zadanie albo wypadłaś tak dobrze z uwagi na brak rywali. Jeśli masz trudność z oczywistym stwierdzeniem swojego sukcesu, po prostu podziękuj i okaż radość z tego, że tak się stało. Reagowanie w ten sposób na komplementy nie jest samochwalstwem, ale rozsądnym uznaniem swoich zasług.

  1. Odpowiednio wpływaj na to, jak cię widzą

W społeczeństwie często mówi się, że samochwalstwo to ogromna wada, dlatego też młode osoby często w domu i w szkole uczone są skromności i unikania mówienia o sobie. Po raz kolejny obserwuje się gorsze traktowanie dziewcząt pod tym względem, które mają być ciche i spokojne. Nawet jeśli też odebrałaś takie wychowanie,  postaraj się uwierzyć w swoje możliwości, wiedzę oraz to, że możesz być od kogoś lepsza. Mów o tym! Możesz przekazywać swoje uwagi w zawoalowany sposób, na przykład uzależniając swoją wiedzę od czegoś, co zaszło w przeszłości (np. wiem o tym, bo ojciec mnie nauczył).Jak być docenionym w pracy

  1. Popracuj nad tym, jak się odbierasz

Brak przekonania o swoich możliwościach często prowadzi do paraliżu na polu towarzyskim i zawodowym. Spróbuj znaleźć chwilę na stworzenie listy swoich zalet. Możesz nawet podzielić kartkę na dwie części i wypisać zarówno zalety, jak i wady. Będzie to dobre rozwiązanie, bo z miejsca ocenisz, czy widzisz się optymalnie (mniej więcej tyle samo zalet co wad) czy być może znacznie zaniżasz swoją samoocenę (liczba wad jest znacznie dłuższa). W tej drugiej sytuacji widzisz, że czeka cię jeszcze dużo pracy. Doraźnie pomożesz sobie, wykorzystując kogoś znajomego do powiększenia listy mocnych stron; być może inna osoba wypatrzy w tobie coś, czego ty nie widzisz. Możesz też poszukać w szafach i szufladach w celu znalezienia informacji lub dokumentów dotyczących twoich wyjątkowych osiągnięć. Jeśli masz jakiś dyplom lub certyfikat, rozważ umieszczenie go na ścianie w widocznym miejscu.

  1. Uwierz, że ci się należy

Staraj się poprawiać pewność siebie dosłownie na każdym kroku. Zacznij od najprostszych  spraw, do czego będzie niezbędna asertywność – zgłaszaj na przykład niewłaściwy towar, jeśli taki uzyskasz w sklepie, reaguj, gdy ktoś zajmie twoje miejsce w teatrze lub w samolocie, składaj reklamację produktu, który nie spełnił twoich oczekiwań. Dzięki temu nie tylko podbudujesz pewność siebie, ale również staniesz się w oczach innych osobą, która zna swoją wartość i nie da się oszukać ani bezpodstawnie obrażać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here