Trudności z właściwym skoncentrowaniem i skupieniem się na pracy mogą wynikać z bardzo różnych powodów. Niektóre osoby mogą spokojnie pracować dopiero wtedy, gdy stworzą sobie idealny porządek na biurku, obok biurka, posprzątają pokój, zadbają o jakieś dekoracje itd. Czynniki takie, jak nieład, brak odpowiedniego ułożenia przedmiotów potrzebnych do pracy, chaos wyposażenia wnętrza jak najbardziej mogą rozpraszać i dekoncentrować. Istnienie tego problemu w firmie doprowadza do spadku wydajności, a tym samym to coraz gorszych wyników na tle konkurencji.
Na szczęście dość prosto i niewielkim kosztem masz możliwość wpłynięcia na porządek w swoim miejscu pracy. Pozwoli ci to podnieść wydajność działania i z uśmiechem podchodzić do wszystkich zleconych obowiązków.
Po pierwsze – posprzątaj
W firmach porządek w pomieszczeniach biurowych najczęściej nie jest kwestią interesującą ich użytkowników – od tego są woźne. Jeśli pomimo ich obecności we wnętrzu biura ciągle spotyka się kurz czy brud, warto zwrócić uwagę – może paniom sprzątającym brakuje czasu, albo też z pewnych przyczyn nie są w stanie zająć się czystością w tym wnętrzu (np. ich godziny pracy pokrywają się z czasem pracy biura i zwyczajnie nie ma kiedy zająć się sprzątaniem).
Pracownicy mogą jednak zrobić dużo dla swojego komfortu, zajmując się ładem i porządkiem na użytkowanych przez siebie powierzchniach. Najważniejsze jest takie zaprojektowanie i wypełnienie przestrzeni wokół stanowiska pracy, by każdy potrzebny przedmiot i sprzęt znajdował się na „wyciągnięcie ręki”. Jeśli biuro działa w standardowych godzinach np. 8-16 lub 9-17, postaraj się zapewnić sobie jak najwięcej słońca (oczywiście padającego tak, by nie przeszkadzać w pracy). Podniesie to twoje możliwości energetyczne i pozwoli przetrwać bez podsypiania i dojmującego uczucia zmęczenia.
Energetyzujące kolory
Wygląd biura nie musi być nudny, statyczny i szpitalny, dlatego też nie trzeba poprzestawać na białych ścianach. Kolorystyka wnętrza ma bardzo duże znaczenie i może wpływać na wiele aspektów ludzkiej psychiki. Za idealne barwy do pomalowania ścian uważa się oczywiście wiele jasnych odcieni, a ich wybór może być np. podyktowany upodobaniami pracownika zajmującego pomieszczenie. Czasami spotyka się wyposażenie wnętrza utrzymane raczej w ciemnych kolorach, ale uważa się, że nie jest to zbyt motywujące lub może powodować senność podczas pracy.
Estetyka blisko pracownika
W swoim otoczeniu możesz postawić przedmioty nie tylko pomocne w pracy, ale również estetyczne i przyciągające wzrok. Oprócz najważniejszych elementów i wyposażenia biurowego, znajdź trochę miejsca na kwiatek, fotografię w ładnej ramce, przybornik różniący się formą od innych.
Przyjemne dodatki
Pamiętaj o tym, że niektóre z nawyków, które praktykowałeś dotychczas przy pracy w domu, możesz bez wahania przenieść do biura. Niech to będzie na przykład kawa pita w sporym kubeczku każdego ranka, po której nabierzesz motywacji do podejmowania nawet najbardziej skomplikowanych wyzwań lub też wykonywanie ćwiczeń rozciągających co każdą przepracowaną godzinę. Elementy te pozwolą ci się lepiej poczuć i zwiększysz jednocześnie swoją wydajność.