Jak działają kryptowaluty? – Wszystko o kryptowalutach

0
1741
Jak działają kryptowaluty? – Wszystko o kryptowalutach

Rozważając różne możliwości pomnożenia kapitału, coraz więcej osób bierze pod uwagę inwestycje w kryptowaluty, które zostały okrzyknięte finansowym odkryciem ostatnich lat. Choć o kryptowalutach mówi się dużo i głośno, tak naprawdę mało kto wie, czym one w istocie są i jak można na nich zarobić. Poniżej wyjaśniamy, jak działają kryptowaluty i jak należy do nich podejść pod kątem inwestycyjnym.

Bitcoin i spółka, czyli czym są kryptowaluty?

Mianem kryptowalut określamy innowacyjny rodzaj wirtualnych walut, które zostały stworzone przez informatyków bez udziału jakiegokolwiek banku. W procesie ich tworzenia wykorzystuje się zupełnie nową technologię blockchain, a także zaawansowane metody szyfrowania.

Kryptowaluty tworzą rozproszony system księgowy funkcjonujący w Internecie – jest on całkowicie niezależny od jakichkolwiek instytucji i ma charakter globalny, ponieważ nie jest związany z żadnym krajem. Upraszczając, kryptowaluty zostały stworzone przez użytkowników Internetu, którzy wykorzystują go do rozliczeń w sieci P2P, czyli bez konieczności korzystania z usług jakichkolwiek pośredników. Kryptowaluty nie mają fizycznej formy – są zapisem informatycznym, dlatego ich monety (coiny) przechowuje się w specjalnych portfelach zabezpieczonych hasłami i kluczami, i działających podobnie jak konta bankowe.

Pierwszą wirtualną walutą stworzoną w oparciu o technologię blockchain był Bitcoin. Powstał on w 2009 roku i do dzisiaj uznawany jest za najważniejszą kryptowalutę świata. Wszystkie inne wirtualne waluty, które powstały później (i powstają do dzisiaj), nazywamy altcoinami. Choć są ich już setki, tylko niektóre mogą się równać z Bitcoinem pod względem znaczenia na rynku finansowym – są to m.in. Ethereum, Litecoin, Monero, czy Ripple.

Holderzy i traderzy, czyli jak zarabiać na kryptowalutach?

Zanim Bitcoin i inne e-waluty stały się hitem inwestycyjnym na rynkach finansowych, musiało minąć kilka lat. Pierwsze większe zainteresowanie kryptowalutami nastąpiło około 2013 roku, jednak największy boom nastąpił w roku 2017. To właśnie wtedy kurs Bitcoina w ciągu kilkunastu miesięcy z poziomu 1000 dolarów wystrzelił do góry, osiągając rekordowe wartości około 20000 USD. Nieco mniejsze, ale równie spektakularne wzrosty odnotowały popularne altcoiny.

Choć ówczesny rajd na Bitcoinie nazywany jest dzisiaj przez wielu bańką spekulacyjną, skutecznie podziałał na wyobraźnię inwestorów, którzy wciąż marzą o kolejnej takiej okazji do zarobku. Według wielu ekspertów jest na to spora szansa, dlatego inwestycja w kryptowaluty wciąż ma rację bytu.

Niższe ceny kryptowalut to bez wątpienia dobry moment, by je kupić. A co dalej? Jedni decydują się umieścić swoje coiny w bezpiecznym miejscu i zaczekać na znaczący wzrost kursu, by wtedy z zyskiem je sprzedać – to tzw. holderzy, którzy inwestycje w kryptowaluty traktują długoterminowo.

Jest jednak także druga możliwość zarabiania – to tzw. trading, który polega na aktywnym handlu kryptowalutami i osiąganiu zysku na bieżących wahaniach kursu.

Handel kryptowalutami w praktyce

Jeśli wiemy, czym są i jak działają kryptowaluty, możemy od teorii przejść do kwestii praktycznych związanych z zarabianiem. Niestety nie jest to takie proste i to nawet dla osób, które dotychczas zajmowały się np. grą na Forexie, czy na giełdzie papierów wartościowych. Kryptowaluty nie są bowiem ani oficjalnymi walutami, ani instrumentami finansowymi, dlatego obrót nimi odbywa się na nieco innych zasadach. Aby rzeczywiście na nich zarobić, należy najpierw dokładnie poznać te specyficzne zasady.

W tym celu najprościej sięgnąć po kompleksowe opracowanie lub kurs, w którym znaleźć można wszystko o kryptowalutach. W naszym tekście zasygnalizowaliśmy bowiem jedynie najważniejsze kwestie z nimi związane. Dobry kurs, który rzeczywiście prezentuje wszystkie aktualne (to ważne!) informacje na temat kryptowalut, znajdziemy choćby tutaj: www.smarttrader.pl/kryptowaluty-jak-zaczac-zarabiac-szkolenie. Jest to kompendium wiedzy dla początkujących osób, które poważnie myślą o inwestowaniu w wirtualne waluty. Dla nich niezwykle ważne będą takie informacje jak:

– Gdzie najlepiej kupić kryptowaluty – w kantorze, B2B czy może na giełdzie?

– Ile środków przeznaczyć na inwestycje w kryptowaluty?

– Którą giełdę kryptowalut wybrać?

– Jak zabezpieczyć kryptowaluty – który portfel wybrać?

– Jak rozpoznać okazje do transakcji na e-walutach?

– Jak analizować wykresy Bitcoina i innych wirtualnych walut?

– Jak przewidzieć kurs i ograniczyć ryzyko inwestycyjne?

Szczególnie przydatna będzie wiedza na temat ograniczania ryzyka, które w przypadku kryptowalut oceniane jest na dość wysokie. Powinniśmy wiedzieć, jak uchronić się nie tylko przed atakami hackerskimi i nieuczciwymi brokerami, ale także przed silnymi wahaniami cen na rynku kryptowalut, które często maja podłoże czysto spekulacyjne i mogą narazić nas na poważne straty finansowe.

Aby wiedzieć wszystko o kryptowalutach, należy poświęcić czas na ich dokładne poznanie. Warto to zrobić, ponieważ jest to klucz do sukcesu w późniejszym wykorzystaniu tych aktywów do zarabiania pieniędzy. Jeśli marzą nam się zyski, najpierw zainwestujmy w wiedzę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here