Jak wytrzymać w pracy bez kawy?

0
2317
Jak wytrzymać w pracy bez kawy?

Kawa to znane wszystkim remedium na wszelkie bolączki związane ze zmęczeniem, brakiem energii, sennością czy zniechęceniem. Przeciętne biuro kojarzy się nam z kilkoma paniami na zmianę spacerującymi po kolejną filiżankę kawy. Ten smaczny i lubiany napój nie jest jednak zbyt zdrowy, zawiera też kofeinę. Nie ma nic złego w wypiciu jednej filiżanki raz na jakiś czas, ale jeśli zbyt często czujemy konieczność wspomagania się kawą, należy przystopować i znaleźć inne rozwiązanie oferujące podobne efekty dla organizmu. Wbrew pozorom to jak najbardziej możliwe.

 

Świeże powietrze, spacery, wysiłek fizyczny

Połączenie tych trzech elementów oznacza nic innego, jak tylko wypoczynek stanowiący zastrzyk energii na cały dzień. Wystarczy, że codziennie rano lub wieczorem wykorzystasz swoje możliwości w tym zakresie i spędzisz na świeżym powietrzu około pół godziny, robiąc coś aktywnie – wystarczy w miarę szybki spacer. Jeśli naturalnie znajdziesz więcej czasu niż pół godziny, wykorzystaj go w podobny sposób. Regularne dotlenianie organizmu wpływa bardzo korzystnie na jakość wypoczynku w nocy. Pośrednio wpływa to więc na to, jak świeży i odprężony obudzisz się następnego dnia.

 

Muzyka dobra na wszystko

Być może odpowiednie pobudzenie zapewnisz sobie również przez słuchanie muzyki. Jeśli nie chcesz podczas spaceru słuchać dźwięków przyrody, załóż słuchawki i działaj. Jeśli natomiast wolisz rozdzielić te dwa zajęcia, znajdź osobną chwilę dla muzyki, na przykład – jak praktykuje to wiele innych osób – przy myciu zębów, goleniu się, ubieraniu lub po prostu wtedy, gdy poczujesz na to ochotę.

 

Zapewnij odpoczynek oczom

Intensywne wpatrywanie się w drobny druk czy też w ekran komputera męczy wzrok, może powodować też bóle głowy i właśnie uczucie senności. Ważne jest więc, by robić regularne przerwy w pracy. Jeśli nie możesz robić ich tak często jak byś chciał, odprężaj co pewien czas oczy. Zataczaj wzrokiem kółka, obserwuj jakiś ruchomy obiekt, podejdź do okna i wyjrzyj na świat (bardzo relaksujące właściwości dla oczu ma kolor zielony).

Jak wytrzymać w pracy bez kawy?

Rozluźnianie ciała

Jeśli podczas pracy czujesz się spięty i zmęczony, odczuwasz drętwienie kończyn, sztywność szyi, postaraj się szybko coś z tym zrobić. Doskonałe do poprawy sytuacji będą odpowiednie ćwiczenia – możesz je wykonywać nawet w biurze, bo są łatwe i nie wymagają dużej ilości wolnego miejsca. Dzięki regularnej aktywności fizycznej możesz czuć się znacznie lepiej tego i każdego następnego dnia.

 

Moc wody

Woda jest twoim przyjacielem – i chodzi nie tylko o jej picie, ale i użytkowanie na wiele innych sposobów. Warto chociażby wprowadzić do swojego harmonogramu prysznic z chłodnej lub zimnej wody, w zależności od upodobań lub kąpiel w chłodnej (nie zimnej) wodzie. Jeśli w danym momencie nie masz możliwości się wykąpać ani skorzystać z prysznica, opłucz w umywalce ręce i twarz. Dzięki temu w mig poczujesz się pobudzony i pozbędziesz się uczucia senności. Oczywiście nie zapominaj też o piciu. Niezależnie od pory roku warto wypijać sporą ilość wody każdego dnia, mniej więcej 2 litry zapewnią ci odpowiednie nawodnienie organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here