Niska samoocena często powoduje wiele problemów, chociażby ze znalezieniem zatrudnienia. Jeśli ktoś nie lubi siebie, będzie czuł się źle we własnym towarzystwie, nie będzie więc w stanie pokazać swoich zalet innym osobom. W sytuacji odwrotnej, zbyt duża pewność siebie i skłonność do chwalipięctwa spowoduje najprawdopodobniej wiele problemów w relacjach z innymi ludźmi. Warto popracować nad swoją samooceną, na przykład wypisując swoje wady i zalety – pozwoli to na przeanalizowanie mocnych i słabych stron, a następnie podjęcie pracy nad tym, co trzeba zmienić.
Przede wszystkim polub siebie
Jeśli polubisz siebie, spojrzysz na swoje zalety, wady, charakter czy ciało zupełnie inaczej. Musisz od tego zacząć, bo dzięki temu zyskasz moc przekonywania innych o tym, że warto obdarzyć cię sympatią. Nie zaczynaj od nawracania obcych osób, bo na początku może być tak, że pomyślisz sobie o tych wszystkich złośliwych komentarzach, jakie słyszałeś w życiu i zaczniesz je prostować. To do niczego nie prowadzi – polub siebie, a negatywne komentarze znikną albo w ogóle nie będą cię dotykać.
Odkryj coś, co cię kręci
Osoby z jakąś pasją czy obudzonym talentem są o wiele lepiej do siebie nastawione. Nie musisz od razu zarabiać wielkich pieniędzy na swoich zainteresowaniach, ale jeśli uświadomisz sobie, że jest coś, co robisz znacznie lepiej od innych, znacznie poprawisz swoją samoocenę. Każde dodatkowe zainteresowanie będzie krokiem naprzód, ale uważaj, żeby nie przesadzić – musisz znaleźć między tym wszystkim czas na relaks (oraz na pracę, jeśli pracujesz).
Bądź zadowolony i wesoły
Na początku może być trudno, ale postaraj się w każdej sytuacji zachowywać pozytywne podejście i przyjemny wyraz twarzy. Później się wprawisz i stanie się to dla ciebie zupełnie naturalne. Odkryj w sobie poczucie humoru, dzięki czemu o wiele łatwiej ci będzie poradzić sobie w wielu skomplikowanych sytuacjach. Często w ten sposób można ominąć kłótnię, bo uda ci się wcześniej rozładować sytuację celnym żartem. Jeśli uważasz, że nie masz poczucia humoru, popracuj nad nim – przydatne będą na przykład różne filmy komediowe, skecze, kabarety. Dzięki nim nauczysz się właściwie rozpoznawać żarty, kilka możesz też zapamiętać i wykorzystywać w rozmowach. Dużo się śmiej, to znacznie rozluźnia wszelkie kontakty.
Nie przejmuj się błędami
Błędy mogą zaburzać twoje poczucie własnej wartości. Jednak nie ma takiej osoby, która by ich nie popełniała – nie chodzi bowiem o to, by się nigdy nie mylić, ale żeby wyciągać właściwe wnioski ze swoich porażek. Większość ludzi sukcesu do swojej obecnej pozycji doszła powoli, podnosząc się po błędach i starając się nie popełnić tych samych kolejnym razem. Zbytnie przejmowanie się błędami doprowadza do paraliżu, bo nie zrobisz nic, obawiając się kolejnej porażki. W dodatku nie poprawi to twojej samooceny. Pozwól sobie błądzić i w ten sposób odkrywaj naturę rzeczy.
Nie krytykuj siebie
Samokrytyka często jest naprawdę bardzo surowa i bardzo często nieuczciwa. Pozbądź się jej, najlepiej wypierając złe myśli ze swojej głowy. Jeśli ci to nie wychodzi, zaprzeczaj, podsuwając kontry w postaci pozytywnych słów na temat swoich cech i możliwości.