Jak z uśmiechem na twarzy wrócić po wakacjach do szkoły?

0
2600

Wielkimi krokami zbliża się powrót Twojego malucha do szkoły i choć pewnie Ty cieszysz się, że nie będzie już rozrabiać całymi dniami w domu, to musisz wiedzieć, że dla dziecka perspektywa pójścia do szkoły może być bardzo stresująca. Po dwóch miesiącach laby bardzo ciężko będzie mu zmierzyć się z uporządkowanym rytmem dnia i piętrzącymi się obowiązkami, co może spowodować początkowe zniechęcenie i trudności w nauce. Aby powrót do szkoły bezbolesny, musisz wspierać swojego malca. W jaki sposób?

Żegnamy beztroskie wakacje, witamy fajną szkołę!

Na początek warto zrobić z dzieckiem małe podsumowanie wakacji – przejrzeć zdjęcia i pamiątki, powspominać wspólne wyjazdy czy czas spędzony u dziadków, tak by pokazać maluchowi, jak ciekawie wyglądało tegoroczne lato, ile rzeczy udało mu się przeżyć, i o czym może opowiedzieć w szkole. Najlepiej poświęcić na to jeden wieczór i przygotować z tej okazji danie lub deser, który całej rodzinie kojarzy się z tegorocznymi wakacjami. Następnie należy uświadomić maluchowi, że w szkole spotka swoich przyjaciół, rozpocznie naukę ulubionych przedmiotów, będzie miał okazję realizować hobby na zajęciach pozaszkolnych, oraz że czeka go całe mnóstwo wycieczek i imprez szkolnych. Dobrym pomysłem będzie również zaaranżowanie spotkania z rówieśnikami jeszcze przed zakończeniem wakacji – to z pewnością zachęci malucha do powrotu do szkoły!

Wspólne przygotowania

W ostatnie dni wakacji musisz porozmawiać z dzieckiem o jego odczuciach związanych z powrotem do szkoły – może ma jakieś obawy dotyczące z nauki czy rówieśników, może boi się zmiany związanej z obowiązkami szkolnymi? Znając dobrze jego stosunek, będziesz wiedzieć, w jaki sposób nastawić malucha na zbliżający się rok szkolny. Jeżeli dziecko zmienia szkołę, jedźcie do niej, aby mogło poznać nowe miejsce i dzięki temu czuć się pewniej 1-go września. Kolejnym krokiem jest wspólne sporządzanie wyprawki. Stwórzcie listę potrzebnych rzeczy i jedźcie na zakupy – kolorowe długopisy i nowe kredki z pewnością sprawią, że maluch nie będzie mógł doczekać się zajęć w szkole! Możecie również przejrzeć listę lektur i zakupione podręczniki, aby dziecko zainteresowało się tym, co będzie poznawać w kolejnych miesiącach. Nie zapomnij również o jednej z największych bolączek każdego malca – porannym wstawaniu. Do zmiany rytmu dnia należy przygotowywać dziecko małymi krokami, budząc je każdego dnia coraz wcześniej i wyciszając wieczorami.

Rok szkolny nie musi być nudny!

Dziecko na pewno ucieszy się, jeśli pierwszy dzień szkoły potraktujecie jako święto – można uczcić go wspólną grą w kręgle, wyjściem na pizzę czy lody. Ciekawym pomysłem jest również podobne spędzanie weekendów. Pokaż dziecku, że po ciężkim tygodniu w szkole w weekend może dostać nagrodę za wywiązywanie się z obowiązków, i że 10 miesięcy roku szkolnego to będzie naprawdę miły i ciekawy czas.

Źródło: Academy International – Szkoła Wawer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here