Młodzi Polacy chętnie zaciągają pożyczki

0
2240

Prostota pożyczania pieniędzy, nawet bez konieczności wychodzenia z domu, siedząc wygodnie na kanapie, powoduje, że coraz więcej Polaków decyduje się na sfinansowanie wydatków ze źródeł zewnętrznych. Jeszcze kilka lat temu, kiedy pożyczki pozabankowe nie były aż tak popularne, znacznie bardziej stroniliśmy od pożyczania pieniędzy. Co się zmieniło i na co najczęściej przeznaczamy środki finansowe z pożyczek?

Ponad 74 mld zł w kredytach i pożyczkach

Zgodnie z aktualnymi statystykami, w całym 2016 roku Polacy pożyczyli łącznie ponad 74,6 mld zł. Zaledwie 4,2 proc. to pożyczki pozabankowe, ale ich udział w rynku zobowiązań rośnie z roku na rok. Jeszcze nie zagrażają pozycji, jaką mają kredyty bankowe, ale wydaje się kwestią czasu, aby więcej Polaków się do nich przekonało. Zwłaszcza że 39 proc. respondentów w niedawnym badaniu docenia ofertę firm pożyczkowych. Ceni ją przede wszystkim za niemalże natychmiastowy dostęp do pieniędzy.

Młodzi pożyczają pieniądze

Najczęściej z pożyczek przez internet i pozabankowych chwilówek stacjonarnych korzystają ludzie młodzi, którym zależy na czasie i nie chcą wiązać się na stałe z żadnym z banków. Aż 78 proc. konsumentów pożyczających pieniądze na rynku chwilówek, to młodzi ludzie w wieku do 35 lat. Sięgają po taką formę zobowiązania nie dlatego, że bank odmówił im wypłaty kredytu gotówkowego czy karty kredytowej. Świadczy o tym fakt, że 67 proc. z nich nigdy nawet nie spróbowało skorzystania z oferty kredytowej banków. Doceniają za to, że mogą łatwo pożyczyć pieniądze od firmy pożyczkowej, bez konieczności dopełniania licznych formalności, właściwych dla banków.

Dla nich pożyczka jest najlepszym rozwiązaniem chwilowych problemów finansowych. Można za jej pośrednictwem sfinansować wszelkie, nieprzewidziane wydatki. Trzeba jednak zachować ostrożność i pożyczać pieniądze tylko wtedy, gdy mamy pewność, że będziemy w stanie spłacić terminowo zobowiązanie. Niestety nie wszyscy pożyczkobiorcy tak postępują, o czym świadczy fakt, że długi młodych Polaków sięgają już granicy 9,3 mld zł, z czego niespłacone pożyczki pozabankowe osób do 34. roku życia to aż 247,7 tys. zł.

Aby uniknąć problemów ze spłatą zobowiązania, należy przeanalizować swoje finanse. Jeśli nie mamy pracy i perspektyw na jej znalezienie, nie pobieramy żadnych świadczeń i nie oczekujemy nagłego przypływu gotówki, pożyczka nie będzie dobrym rozwiązaniem. Stabilność w finansach jest bardzo ważna także dla pożyczkodawców – nie udzielą oni pożyczki każdemu klientowi bez wyjątku. Dokładają wszelkich starań do tego, aby zweryfikować potencjalnego pożyczkobiorcę, zanim wypłacą mu chwilówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here