Jak założyć firmę? Własna działalność bez tajemnic

0
818
Jak założyć działalność gospodarczą

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Bycie swoim szefem ma oczywiście wiele zalet – na przyszłych przedsiębiorców czeka jednak też sporo pułapek. Jak założyć własną działalność gospodarczą, o czym koniecznie trzeba pamiętać i co zrobić, by utrzymać się na rynku?

Jak założyć działalność gospodarczą: od czego zacząć?

Osoby, które mają w planach zakładanie działalności, przed rejestracją firmy powinny najpierw zająć się innymi kwestiami. Po pierwsze – warto rozważyć swój pomysł na biznes i przeanalizować, czy faktycznie może on przynieść zyski. Najlepiej zrobić to przy pomocy analizy SWOT – dzięki niej przyszły przedsiębiorca pozna nie tylko słabe i mocne strony swojego pomysłu, ale również – szanse i potencjalne zagrożenia.

Oprócz tego równie istotna jest analiza konkurencji. Dotyczy to zwłaszcza biznesów stacjonarnych – jeśli w najbliższej okolicy działa kilka firm o podobnym profilu, przyciągnięcie nowych klientów (i odebranie przynajmniej części konkurencji) może okazać się niezwykle trudne.

Kolejnym krokiem jest skontrolowanie stanu własnych finansów. Przed założeniem firmy warto zgromadzić najpierw odpowiednie środki – czyli tzw. poduszkę finansową, która pozwoli się utrzymać w razie braku dochodów przez pierwsze miesiące prowadzenia firmy. Dodatkowo w wielu przypadkach potrzebny jest dodatkowy kapitał na start – potrzebny na zakup maszyn, towarów czy zatrudnienie pracowników. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre osoby mogą starać się o środki na założenie działalności gospodarczej – m.in. z Powiatowego Urzędu Pracy.

Wreszcie – niezbędnym wręcz krokiem jest stworzenie biznesplanu. To pozwoli spojrzeć na pewne kwestie nieco bardziej obiektywnie, a dodatkowo – założyć cele, które są niezbędne, by biznes był rentowny i przynosił wymierne zyski.

Zakładanie firmy: formalności

Kolejną kwestią, jeśli chodzi o założenie własnego biznesu, są formalności, których należy dopełnić. Po pierwsze – niezbędna jest rejestracja działalności. Jednak, aby było to możliwe, najpierw należy podjąć pewne decyzje. Do najważniejszych należy wybór formy opodatkowania, kwestia bycia podatnikiem VAT, a także – forma działalności. Większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Sama rejestracja firmy nie jest trudna – obecnie można to już zrobić nawet online. W bieżących rozliczeniach przedsiębiorcę może jednak wspomóc biuro rachunkowe lub księgowa – co jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli właściciel nowego biznesu obawia się pomyłek np. przy prowadzeniu dokumentacji czy rozliczaniu podatku.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o prowadzeniu własnego biznesu, a przede wszystkim – jak założyć działalność jednoosobową – mogą zapisać się na specjalny kierunek „Własna działalność gospodarcza”, prowadzony przez szkołę Żak (z ofertą można zapoznać się na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wlasna-dzialalnosc-gospodarcza). W ramach zajęć uczestnicy poznają wszystkie kluczowe aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, dowiedzą się skąd pozyskać kapitał, czy jak promować swoją działalność. Podczas kształcenia w szkole Żak uczestnicy dowiedzą się zatem, jak wygląda zakładanie firmy krok po kroku.

Pomysł, determinacja i chęć rozwoju

Warto jednak w tym wszystkim pamiętać, że działalność gospodarcza przynosząca zyski nie może zaistnieć bez dobrego pomysłu i dostrzeżenia rynkowej niszy. Co ważne, pomysł nie musi być wcale skomplikowany – ma natomiast odpowiadać na potrzeby potencjalnych konsumentów (i to najlepiej takie, które nie są w pełni zaspokojone). Oprócz tego w prowadzeniu działalności gospodarczej przyda się też determinacja i gotowość na ciągłe rozwijanie się, testowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. W innym wypadku nawet najlepszy pomysł na biznes nie sprawi, że firma będzie się rozwijać i przynosić zyski. I warto, żeby przyszli przedsiębiorcy o tym pamiętali.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here