Jakie są różnice pomiędzy szczoteczką soniczną, a elektryczną?

0
2348

Z racji tego, że jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakie problemy może nieść za sobą zaniedbywanie codziennej higieny jamy ustnej, ostatnimi czasy rynek urządzeń przeznaczonych właśnie do jej pielęgnacji rozwija się bardzo dynamicznie. To właśnie odpowiednio dobrana szczoteczka jest jednym z podstawowych, o ile nie najbardziej kluczowym, elementów, składających się na zachowanie najwyższego poziomu higieny jamy ustnej. Choć w dalszym ciągu korzystamy ze szczoteczek manualnych, to wiodącymi obecnie na rynku technologiami są szczoteczki elektryczne i soniczne.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Główka szczoteczki napędzana jest za pomocą silniczka elektrycznego. Końcówka ma zazwyczaj okrągły kształt i wykonuje ruchy rotacyjne z prędkością od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. Ponadto, najnowsze modele szczoteczek elektrycznych wykonują dodatkowo ruchy pulsacyjne, czyli dociskające włosie do powierzchni zębów. Mają one częstotliwość nawet do 8800 ruchów na minutę. Wiodącym producentem szczoteczek elektrycznych jest Oral-B.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Główka szczoteczki sonicznej jest podłużna, przypominająca szczoteczkę manualną. Charakteryzuje się wykonywaniem ruchów wymiatających, uznanych za niezwykle skuteczne, a także delikatne dla wrażliwych zębów i dziąseł. Ich częstotliwość wynosi od 31 tys. do nawet 62 tys. ruchów na minutę, dzięki czemu możemy czyścić zęby nawet 500 razy szybciej, niż zwykłą manualna szczoteczką. Oczywiście prędkość poruszania się główki zależna jest od marki i modelu szczoteczki.

Szczoteczka soniczna wytwarza falę dźwiękową, wprowadzającą w drgania włosie, dzięki czemu z mieszaniny pasty do zębów i śliny powstają mikrobąbelki. To właśnie one skutecznie usuwają płytkę nazębną, poprzez uderzanie o powierzchnię zębów. Umożliwia nam to doczyścić miejsca, do których nie są w stanie dotrzeć włókna główki szczoteczki. Ze względu na ich delikatne działanie, szczoteczki soniczne są polecane osobom o wrażliwych dziąsłach, z tendencją do krwawienia. Najpopularniejszym producentem szczoteczek sonicznych jest Philips.

Jak dobrać końcówki do wybranego modelu szczoteczki?

Szczoteczki elektryczne zyskują coraz większa popularność, dlatego też producenci postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyli bardzo szeroką gamę końcówek do ich modeli szczoteczek. Możemy wyszczególnić kilka podstawowych rodzajów końcówek:

  • Końcówki podstawowe – są one stworzone do standardowego mycia zębów, ich zadaniem jest usunięcie płytki nazębnej, by szkliwo zębów było gładkie i śliskie.
  • Końcówki wybielające – polerują powierzchnię szkliwa, by nadać mu dodatkowy połysk i rozjaśnić kolor zębów.
  • Końcówki ortodontyczne – przeznaczone są dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Charakteryzują się pustą przestrzenią w środku główki, by możliwe było dokładne wyczyszczenie zamków i elementów aparatu.
  • Końcówki dla osób z nadwrażliwością dziąseł (Sensitive) – te końcówki dedykowane są wszystkim osobom borykającym się z problemami związanymi z nadwrażliwością dziąseł oraz odsłaniającymi się szyjkami zębowymi. Ich włosie jest znacznie delikatniejsze, niż w pozostałych modelach.

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Aby dokonać właściwego wyboru szczoteczki, należy przede wszystkim kierować się własnym wymaganiami i potrzebami. Warto również zwrócić uwagę na funkcje, oferowane przez poszczególne modele, by móc wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.

Funkcje, którym powinniśmy się przyjrzeć:

  • Tryby czyszczenia – najczęściej można spotkać szczoteczki, posiadające 3 tryby pracy: tryb tradycyjny, czyli 2 minutowe szczotkowanie z dość dużą siłą nacisku, tryb delikatny (Soft), również trwa 2 minuty, jednak nie wywiera tak dużego nacisku na powierzchnię zębów, a także tryb pulsacyjny, który masuje i stymuluje dziąsła.
  • Timer – odlicza czas mycia zębów (2 minuty), a po jego upłynięciu automatycznie wyłącza szczoteczkę.
  • Wskaźnik siły nacisku – jest to funkcja informująca nas, gdy zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę do zębów. Zazwyczaj w takim momencie zapala się czerwona dioda.
  • Wskaźnik poziomu baterii – szczoteczka za pomocą sygnału dźwiękowego informuje nas o niskim poziomie baterii i konieczności podłączenia jej do ładowarki.
  • Quadpacer – tworzy 30sekundowe interwały, czy po upływie 30 sekund praca szczoteczki zostaje na chwilkę wstrzymana, byśmy mogli rozpocząć czyszczenie kolejnej ćwiartki powierzchni jamy ustnej.
  • Aplikacje Bluetooth.

Szczoteczki z aplikacją Bluetooth

Obecnie w Polsce dostępne są dwie aplikacje, które pomagają nam w zachowaniu odpowiedniego poziomu codziennej higieny jamy ustnej.

Pierwszą jest aplikacja firmy Oral-B. Dzięki połączonemu z aplikacją smartfonowi, szczoteczka używa funkcji rozpoznawania twarzy, by móc dokładnie wyczyścić każdą powierzchnie jamy ustnej. Możemy również skorzystać z timera, który odmierzy nam czas 2 minut szczotkowania, a także z wyzwania pielęgnacyjnego, które przedstawi nam jak równomierne jest nasz szczotkowanie na każdej powierzchni. Ponadto, możemy ustawić swój własny program higieny jamy ustnej oraz dowiedzieć się, jakie produkty obecnie są rekomendowane przez specjalistów.

Druga aplikacja pochodzi od firmy Philips Sonicare i została stworzona z myślą o najmłodszych użytkownikach. Wyposażona została w dwie funkcje. KidTimer, który stopniowo wydłuża czas szczotkowania, by nauczyć dzieci cierpliwości, a dzięki podpowiedzią, tłumaczy maluchom jak powinny poprawnie czyścić każdą powierzchnię. KidPacer za pomocą muzyki informuje dziecko, kiedy powinno przejść do czyszczenia kolejnej ćwiartki jamy ustnej. Ponadto, program posiada przyjemną dla oka szatę graficzną, która jest bardzo atrakcyjna dla dzieci.

Podsumowując

Niezawodność i skuteczność czyszczenia, a także coraz to nowsze rozwiązania stosowane przez producentów sprawiają, że szczoteczki elektryczne i soniczne są coraz bardziej popularne. Śmiało można stwierdzić, że z czasem całkowicie wyprą z rynku szczoteczki manualne.

Są one dobry rozwiązaniem zarówno dla wymagających użytkowników, jak i tych, którym zależy na zwiększeniu skuteczności codziennego szczotkowania, dzięki czemu zachowają odpowiedni poziom higieny jamy ustnej.

Największy wybór szczoteczek sonicznych znajdziesz w specjalistycznych sklepach internetowych takich jak https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here