Studia inżynierskie – wybrać dzienne czy zaoczne?

0
2732

Uzyskanie tytułu inżyniera otwiera ogromne perspektywy na przyszłej drodze kariery. W przeciwieństwie do studiów licencjackich, studia inżynierskie łączą w sobie dużą bazę wiedzy teoretycznej oraz kształcenie umiejętności praktycznych, które będą stanowić podstawę przyszłego zawodu. Wybierając się na studia inżynierskie, niezależnie od kierunku, pojawia się odwieczne pytanie, jaki tryb studiów najlepiej wybrać?

Studia dzienne – pełnia życia studenckiego

Bogate życie studenckie o którym myśli każdy maturzysta, możliwość uwolnienia się od kontroli rodziców i pierwsze kroki w życiu dorosłym, właśnie to oferują studia dzienne. Warszawa jest miastem możliwości, a tym bardziej dla młodych ludzi. Warto jednak pamiętać, że studia dzienne, to coś większego niż imprezy, to możliwość zdobycia szczegółowej wiedzy z wybranej dziedziny i szkolenie umiejętności praktycznych, na które jest znacznie mniej czasu w trakcie studiów zaocznych. Właśnie z tego powodu dla studiów inżynierskich pierwszego stopnia są zalecany wybór trybu stacjonarny zamiast zaocznego. Decydując się jednak na studia dzienne warto pamiętać, że życie studenckie, nawet na studiach darmowych, wiąże się z wydatkami, takimi jak zamieszkanie, wyżywienie i, oczywiście, rozrywka. W tak dużych miastach jak Warszawa za wynajem pokoju w mieszkaniu zapłacimy nawet do 1000 złotych w zależności od dzielnicy miasta i standardu wybranego mieszkania.

Stacjonarny tryb studiów inżynierskich pozostawia miało czasu wolnego na pełnowymiarową pracę, ale wystarczająco, żeby student mógł dorobić i uwolnić rodziców od części wydatków.

Studia zaoczne – jak studiować i pracować?

Drugą możliwością są studia zaoczne, których główną różnicą od studiów dziennych jest ilość godzin spędzonych na uczelni. Zajęcia w trakcie studiów dziennych odbywają się w dni powszednie od rana i do popołudnia, oczywiście ilość i godziny zajęć są uzależnione od roku studiów i kierunku. Na odmianę od dziennych, zajęcia u studentów zaocznych odbywają się w trakcie weekendów, u większości uczelni są to dwa weekendy w miesiącu, ale też się spotykają uczelnie, gdzie zajęcia z trybu niestacjonarnego są w każdy weekend. W związku ze znacznie mniejszą ilością godzin spędzonych na uczelni, ilość materiału do samodzielnego przerobienia jest większa niż na studiach dziennych. Główną zaletą studiów jest dyspozycyjność, co pozwala na podjęcie pracy na pełny etat równolegle ze studiowaniem

To jakie studia wybrać?

Dość rozpowszechnioną opinią, zbudowaną na ilości godzin spędzonych na uczelni przez studentów zaocznych, jest niski poziom wiedzy, ale nie ma nic bardziej mylnego. Ilość przekazywanej wiedzy przez wykładowców uczelni niezależnie od trybu studiów jest taka sama i tylko od samego studenta zależy ile on się nauczy. Pracodawcy nie zwracają większej uwagi na tryb studiów, a na umiejętności i wiedzę, które zdobyłeś w ich trakcie.

Wybierając się na studia inżynierskie, warto wybrać kierunek, który będzie bliski Tobie i, jednocześnie z tym, kierunek na który zapotrzebowanie rośnie. W ten sposób będziesz miał pracę za którą dobrze płacą i którą lubisz.

Artykuł powstał we współpracy z Wyższą Szkołą Ekologii i Zarządzania gdzie znajdziecie kierunek inżynier wzornictwa WSEIZ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here