Jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci wybrać?

0
2474

Uważasz, że wychowujesz małego Picasso albo małą Meryl Streep? A może twoje dziecko nie wykazuje żadnych talentów i powoli zaczynasz się tym martwić? Dodatkowe zajęcia mogą pomóc w rozwinięciu określonych zdolności. Jako troskliwy rodzic zapewne chcesz dla swojego dziecka wszystko co najlepsze, ale wybieranie zajęć dodatkowych, które będą dla naszej pociechy jednocześnie konstruktywne i zabawne, może być dość przytłaczające. Istnieje tak wiele możliwości wyboru – dodatkowe lekcje z muzyki, sportu, sztuki, języków… Podpowiadamy zatem jakie zajęcia pozaszkolne wybrać, aby zarówno dziecko, jak i rodzic byli w pełni zadowoleni.

Odpowiednie zajęcia dodatkowe powinny nie tylko uczyć, ale także bawić

Po lekcjach w szkole, w której dziecko zdobywa określoną wiedzę, warto wybrać dla niego coś, co pozwoli na rozwinięcie jego wyobraźni twórczej, kontaktów społecznych oraz sprawności ruchowej. Zastanów się nad jego mocnymi stronami – uwielbia budować złożone konstrukcje z klocków? Zajęcia z robotyki na pewno go ucieszą! A może wykazuje się nadmierną ruchliwością? Uwielbiana przez chłopców piłka nożna i balet przez dziewczynki to idealne rozwiązanie. Twoje dziecko cechuje się doskonałą pamięcią fotograficzną?  Warto spróbować zajęcia z mentalnej matematyki. W przypadku gdy twoje dziecko posiada z czymś problem, np. jest bardzo nieśmiałe lub nie potrafi ładnie rysować, jak reszta dzieci w jego klasie (co bardzo go stresuje) warto wybrać zajęcia dodatkowe, które wspomogą pracę nad daną umiejętnością. W takiej sytuacji teatralne zajęcia grupowe lub plastyczne mogą zdziałać prawdziwe cuda.

Warto zaangażować swoją pociechę do wyboru zajęć dodatkowych. Może jest coś co chciałoby robić po szkole samo lub z przyjaciółmi? Zróbcie wspólnie krótką listę, uwzględniając jego wymarzone zajęcia dodatkowe oraz takie, które wpłyną bezpośrednio na kreatywny rozwój twojego dziecka. Następnie poszukajcie razem określonego zajęcia w okolicy i zapiszcie się na lekcję pokazową, co pomoże wam w dokonaniu w pełni odpowiedniego wyboru.

Istnieje szeroki wybór zajęć dodatkowych w wielu miejscach i o rożnych kosztach. Skup się na korzyści jaką ma przynieść – artystyczny rozwój dziecka, jego zdolności sportowe, a może pomoc w określonym problemie? Poszukaj odpowiednich zajęć w Internecie, podpytaj nauczycieli lub skonsultuj się z innymi rodzicami.

Pamiętaj, że nadprogramowe zajęcia to także dodatkowy obowiązek

Jako rodzic musisz mieć na uwadze, iż dodatkowe zajęcia to obowiązek zarówno dla ciebie, jak i dziecka. Wybieraj je zgodnie z harmonogramem szkolnym pociechy tak, aby nie kolidowały z obowiązkami szkolnymi i czasem przeznaczonym na odrabianie lekcji. Jeśli nadobowiązkowe lekcje wybierzesz w dniu, w którym dziecko ma dużo ścisłych przedmiotów w szkole, może się szybko zniechęcić do dodatkowych zajęć i prosić cię o rezygnację. Pamiętaj, że tego typu zajęcia mają być dla niego nie tylko nauką, ale przede wszystkim zabawą. To właśnie uczenie przez granie i zabawę sprawia, iż dziecko z ogromną przyjemnością chłonie jak najwięcej wiedzy. Miej na uwadze także to, iż wszelkie treningi, warsztaty i zajęcia twojego dziecka, wiążą się z poświęceniem czasu z twojej strony. Upewnij się, że bezproblemowo będziesz mieć możliwość zawiezienia dziecka na kurs czy mecz w wybranym dniu dodatkowych zajęć.

Źródło: Abakus – Arytmetyka mentalna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here