Jedna z najpopularniejszych chorób wieku dziecięcego, czyli świnka

0
1504

Większość z nas tzw. choroby wieku dziecięcego przechodzi w przedszkolu lub w pierwszych latach szkoły podstawowej. Przypadłości te mają różny przebieg, zazwyczaj uzależniony od stopnia odporności. Zdarza się, że ospa przechodzi niemal niezauważalnie z trzema bąbelkami. Innym razem dziecko nie może spać z powodu licznych kropeczek, wywołanych różyczką. Niezależnie od rozwoju odry, świnki, czy różyczki musimy zastosować się do lekarskich zaleceń, aby uniknąć groźnych powikłań. Jedną z chorób, która dotyka niemal każdego z nas jest świnka – objawy sposoby leczenia i możliwe powikłania po świ postaramy się pokrótce opisać.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to choroba silnie zakaźna. Przeważnie chorują na nią dzieci pomiędzy piątym, a dziewiątym rokiem życia. Wtedy przebieg jest najbardziej łagodny. Do podstawowych objawów świnki należą oczywiście powiększone ślinianki przyuszne, którym może towarzyszyć gorączka, ból głowy oraz osłabienie organizmu. Dodatkowo występuje ból w czasie przełykania i wrażliwość na kwaśne smaki. W około 30% przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo i przez rodziców jest często mylona ze zwykłym przeziębieniem.
Świnka jest wirusówką, którą leczy się jedynie objawowo. Dziecku na pewno ulgę przyniosą ciepłe okłady na opuchnięte ślinianki oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Warto również podawać delikatne w smaku posiłki, o dość płynnej konsystencji.
Świnka, którą przechodzimy w dzieciństwie rzadko wywołuje powikłania, a jeżeli już występują, to częściej dotyczą chłopców niż dziewczynek. Dużo cięższy przebieg ma ona u osób dorosłych, u których objawy są bardzo nasilone, występuje dużo większa bolesność, a także częściej choroba obejmuje obie ślinianki. Również powikłania pojawiają się znacznie częściej. Możemy tutaj wymienić najczęściej występujące u mężczyzn oraz chłopców zapalenie jąder, które w wielu przypadkach skutkuje bezpłodnością, zapalenie trzustki, a także zapalenie opon mózgowych.
Świnka przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania wirusa wynosi od 2 do 3 tygodni, natomiast chory zaczyna zarażać około 2 do 7 dni przed wystąpieniem objawów.

www.3pytania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here