Jura dla przyrodników. W Dolinie Szklarki

0
1412

Dolina Szklarki to jedno z ciekawszych miejsc, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Piękne widoki, doskonałe warunki do spędzania czasu w aktywny sposób oraz dogodny dojazd od strony Olkusza lub Krakowa – oto czynniki, dzięki którym w tej części Jury doskonale rozwija się turystyka. Warto jednak pamiętać, że Dolina Szklarki będzie też atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika przyrody, a na terenie tutejszego rezerwatu przyrody nikt nudzić się nie będzie. Jakie atrakcje czekają tu na turystów – przyrodników?

Rezerwat przyrody Dolina Szklarki to miejsce wyjątkowe, na terenie którego szczególną ochroną objęte są lasy. Rezerwat ten utworzono w 1989 roku. Zajmuje on powierzchnię 46, 69 ha i jest integralną częścią Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”. Na co warto tu zwrócić szczególna uwagę? Do najważniejszych atrakcji o przyrodniczym charakterze zaliczają się tu takie zbiorowiska leśne, jak grądy oraz buczyna karpacka. Można się tu również cieszyć widokiem muraw kserotermicznych i naskalnych, nie brak też pomników przyrody typowych dla Jury. Skałka dolnokarbońskiego wapienia, wywierzysko „Pióro” – oto atrakcje, którymi ten rezerwat może oczarować turystów i miłośników przyrody.

Liczne atrakcje o przyrodniczym charakterze oraz wspaniałe widoki – taka Jura zachwyca każdego. W trakcie wycieczki po Dolinie Szklarki każdy z nas będzie mógł się takimi atrakcjami nacieszyć do woli, a wędrówka po tej części Wyżyny Olkuskiej na długo pozostanie w pamięci każdego podróżnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here