Katowice dla miłośników sztuki. Zbiory polskiego malarstwa

0
1411

Dla tych, których fascynuje malarstwo polskie, Katowice bez wątpienia staną się ciekawym kierunkiem wycieczki. W mieście tym można podziwiać jedyną w swoim rodzaju kolekcję, która prezentowana jest w murach Muzeum Śląskiego. Cóż to za kolekcja? To Galeria Malarstwa Polskiego, której twórcy skupili się na obrazach pochodzących z XIX wieku oraz z pierwszej połowy XIX stulecia. Dlaczego galeria ta cieszy się tak wielkim uznaniem wśród miłośników sztuki, którzy odwiedzają Katowice?

Powodów, dla których warto odwiedzić Muzeum Śląskie i tutejsza kolekcję polskiego malarstwa, jest wiele. Galeria ta zachwyca ponad setką wspaniałych eksponatów, które na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Powstanie tej galerii to zasługa Tadeusza Dobrowolskiego, pierwszego dyrektora Muzeum Śląskiego. Od samego początku stawiano tu na wysoki poziom oraz na funkcje dydaktyczne oraz wychowawcze. Do dziś kolekcja ta pozostaje jednym z najciekawszych zbiorów polskiego malarstwa XIX i XX wieku, a zgromadzone w niej dzieła reprezentują wysoki poziom. W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego można dziś podziwiać ponad 250 obrazów. Wśród artystów, których prace są tu wystawiane, znajdują się tak znani twórcy, jak Julian Fałat czy Jacek Malczewski.

Dla tych, których fascynuje malarstwo polskie, wizyta w galerii czekającej w Muzeum Śląskim w Katowicach bez wątpienia będzie wspaniałym doświadczeniem. Zgromadzona tu kolekcja zachwyca, warto jej zatem poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po terenie stolicy Górnego Śląska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here