Kim jest człowiek asertywny?

0
7282

Jak rozpoznać człowieka asertywnego?

Czy człowiek asertywny to tylko taki, który potrafi mówić „”nie””? Wbrew potocznemu rozumieniu słowa asertywność, umiejętność odmowy to tylko jedna z wielu cech człowieka asertywnego. Gdy zadbamy o rozwój osobisty i nauczymy się asertywności przekonamy się, że znacznie lepiej będziemy znosić krytykę, nie będziemy bać się wyrażać własnego zdania a nasze poczucie własnej wartości się powiększy.

Bardzo ważną cechą człowieka asertywnego jest wiara we własną wartość. Można bowiem wyuczyć się zachowań asertywnych, ale gdy nie będziemy przekonani o tym, że jesteśmy wartościowymi ludźmi, tedy ciężej będzie nam wprowadzić nauczone zachowanie w życiu.

Kiedy jesteśmy asertywni?

Asertywność to szacunek do siebie i innych. Kiedy potrafimy szczerze i stanowczo wyrażać swoje opinie, uczucia i pragnienia z jednoczesnym poszanowaniem opinii, uczuć i pragnień innej osoby to zachowujemy się asertywnie.

Znany trener asertywności Herbert Fensterhein twierdzi, że:
„”Jeśli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do siebie. Jeśli tak, jest to zachowanie asertywne. Jeśli nie – nie jest to zachowanie asertywne””.

Jeżeli chcesz być człowiekiem asertywnym powinieneś wprost wyrażać swoje zdanie, szczerze mówić o swoich oczekiwaniach, pragnieniach, a także umieć odmawiać w sytuacjach, gdy ktoś prosi cie o coś czego nie możesz lub nie chcesz zrobić.
Pracując nad rozwojem osobistym w dziedzinie asertywnego zachowania zyskasz szacunek do siebie, nauczysz się jak odmawiać aby nie naruszać wolności i godności innych ludzi. Pamiętaj, że asertywność to nie egoizm, tylko postawa osobista, dzięki której będziesz mógł żyć tak jak chcesz. Człowiek asertywny realizuje własne życie a nie życie innych osób.

Warto zapisać się na kurs asertywności, będzie to lekcja po której odmieni się twoje życie.

www.gpmapa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here