Jak rozpoznać człowieka asertywnego?
Czy człowiek asertywny to tylko taki, który potrafi mówić „”nie””? Wbrew potocznemu rozumieniu słowa asertywność, umiejętność odmowy to tylko jedna z wielu cech człowieka asertywnego. Gdy zadbamy o rozwój osobisty i nauczymy się asertywności przekonamy się, że znacznie lepiej będziemy znosić krytykę, nie będziemy bać się wyrażać własnego zdania a nasze poczucie własnej wartości się powiększy.
Bardzo ważną cechą człowieka asertywnego jest wiara we własną wartość. Można bowiem wyuczyć się zachowań asertywnych, ale gdy nie będziemy przekonani o tym, że jesteśmy wartościowymi ludźmi, tedy ciężej będzie nam wprowadzić nauczone zachowanie w życiu.
Kiedy jesteśmy asertywni?
Asertywność to szacunek do siebie i innych. Kiedy potrafimy szczerze i stanowczo wyrażać swoje opinie, uczucia i pragnienia z jednoczesnym poszanowaniem opinii, uczuć i pragnień innej osoby to zachowujemy się asertywnie.
Znany trener asertywności Herbert Fensterhein twierdzi, że:
„”Jeśli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do siebie. Jeśli tak, jest to zachowanie asertywne. Jeśli nie – nie jest to zachowanie asertywne””.
Jeżeli chcesz być człowiekiem asertywnym powinieneś wprost wyrażać swoje zdanie, szczerze mówić o swoich oczekiwaniach, pragnieniach, a także umieć odmawiać w sytuacjach, gdy ktoś prosi cie o coś czego nie możesz lub nie chcesz zrobić.
Pracując nad rozwojem osobistym w dziedzinie asertywnego zachowania zyskasz szacunek do siebie, nauczysz się jak odmawiać aby nie naruszać wolności i godności innych ludzi. Pamiętaj, że asertywność to nie egoizm, tylko postawa osobista, dzięki której będziesz mógł żyć tak jak chcesz. Człowiek asertywny realizuje własne życie a nie życie innych osób.
Warto zapisać się na kurs asertywności, będzie to lekcja po której odmieni się twoje życie.