(Nie) czas na odpoczynek

0
2106

Odpoczynek i relaks należą się każdemu. Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Mogą one również przybierać różne formy, ważne natomiast, aby realizować je na bieżąco. W przeciwnym razie człowiek staje przed ryzykiem zachorowania na wiele psychicznych i fizycznych dolegliwości.

Nie taki oczywisty odpoczynek
Wydawać by się mogło, że współczesny świat sprzyja wypoczywaniu. Wiele zadań domowych i służbowych wykonują bowiem za człowieka maszyny. A jednak chyba nigdy w przeszłości ludziom tak trudno nie przychodziło, by odpocząć. Po części dlatego, że zatraciliśmy umiejętność efektywnego relaksowania się. Na urlop zabieramy laptopa, w czasie weekendu sprawdzamy pocztę lub przynajmniej kontrolujemy, co słychać na ulubionym portalu społecznościowym. Zdaniem lekarzy to nie jest odpoczywanie, do jakiego przystosowała ludzi ewolucja.

Nie ulega również wątpliwości, że trudności w autentycznym wypoczywaniu wynikają z potrzeby udowadniania swojej wartości przełożonym. Niektórzy robią to, ponieważ praca jest dla nich bardzo ważna. Rozwój zawodowy postrzegają jako kluczowy aspekt życia, ponieważ wychowano ich w duchu neoliberalnych przekonań. Natomiast sukcesy w pracy postrzegają w kategorii wyznacznika własnej wartości. Nie brakuje również ludzi, którzy czują, że muszą nieustannie spełniać życzenia i zachcianki szefa. W przeciwnym razie stracą pracę, na co nie mogą sobie pozwolić. Jak widać z odpoczywaniem jest sporo problemów. Niestety wiele z nich postrzeganych jest w kategorii przeszkód nie do pokonania.

Odpoczynek w kalendarzu
Jedną z poważniejszych trudności na drodze do skutecznego wypoczywania jest krótka pamięć oraz natłok obowiązków. Choć brzmi to dziwnie, ludzie zapominają o odpoczynku. W ciągu dnia jest tyle rzeczy do zrobienia. A kiedy przychodzi wieczór, no cóż, wówczas marzy się o przespaniu chociażby kilku godzin. Sen jest oczywiście ważny, ale bynajmniej nie wystarczy. Pomiędzy kolejnymi obowiązkami wprost trzeba zapewnić sobie przynajmniej kilka minut na głębszy oddech. Ciągle o tym zapominasz? Pora zacząć zapisywać odpoczynek w kalendarzu. I traktować to jako zobowiązujące zadanie. To czego robić natomiast nie należy, to wykonywać w tym świętym czasie żadnych obowiązków. Odpoczynek należy poświęcić na coś wyłącznie przyjemnego. Na zdrowie.

www.jobston.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here