Kremacja zwłok – na czym polega?

0
1159
Kremacja zwłok

Kremacja, czyli inaczej ciałopalenie, polega na spopieleniu zwłok. Ten rodzaj pochówku wybierany jest coraz częściej niezależnie od pochodzenia, poglądów czy wyznawanej wiary. Jak przebiega kremacja i czy jest w Polsce dozwolona? Oto garść kilka istotnych informacji.

Kremacja w Polsce – kwestie prawne

Kremacja staje się coraz popularniejsza. Obecnie ciałopaleniu poddaje się aż 40% zwłok. Polskie prawo dopuszcza kremację zwłok, wyjątkiem jest tylko ciało przywiezione z zagranicy. Zakaz kremacji spowodowany jest tym, że trumna ze zwłokami sprowadzona z innego kraju nie może być otwierana.

Polskie prawo stwierdza również, że szczątki zmarłego można pochować jedynie na cmentarzu lub w katakumbach, a w szczególnych przypadkach np. gdy śmierć nastąpiła na otwartym morzu – zatopić je w jego głębinach. Nie ma tu miejsca na przechowywanie prochów w domu np. w urnie lub rozsypanie jej na otwartym terenie.

Jak przebiega proces kremacji zwłok?

Krematoria to miejsca, w których za pomocą specjalnych urządzeń dokonuje się spopielenia zwłok. Przed procesem spopielenia przygotowuje się ciało zmarłego – w zależności od życzenia rodziny może być ubrane lub owinięte w całun. Następnie zwłoki są wkładane do prostej drewnianej trumny i wraz z nią spopielone w wysokiej temperaturze. Proces ten trwa około 3 godzin i kontrolowany przez specjalny system komputerowy, aby w komorze panowały najlepsze do kremacji warunki. Następnie popiół zostaje specjalnie schładzany i umieszczany w urnie. Zanim dojdzie do kremacji rodzina i najbliżsi mają czas na pożegnanie się ze zmarłym.

Po akcie kremacji rozpoczyna się druga część ceremonii – pogrzeb świecki lub kościelny oraz złożenie prochów w grobie. Warto przy tym skorzystać z profesjonalnej firmy pogrzebowej takiej jak https://www.styks.com.pl/, która zatroszczy się o oprawę ceremonii. Obsługa administracyjna dostarczana przez dom pogrzebowy sprawia, że pogrążeni w smutku żałobnicy mają zapewniony w tym trudnym czasie spokój ducha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here