Mac czy PC: Jaki komputer wybrać?

0
2133

iMac czy pecet? Wydawać by się mogło, że między zwolennikami jednych i drugich toczy się bitwa od zarania dziejów. Który z komputerów jest lepszy? Czy istnieje prawdziwy zwycięzca? Prawdopodobnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje preferencje. Jeśli jednak nie jesteś komputerowym ekspertem, a zastanawiasz się nad kupnem nowego komputera w celu pisania, surfowania po internecie i oglądania filmów, powinieneś przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań. Przynajmniej w kilku kwestiach. Zaczynamy!

Cena

Przeciętny komputer z systemem Windows jest znacznie tańszy niż przeciętny iMac. Oczywiście, to, że coś jest droższe, nie zawsze oznacza, że jest lepsze – przynajmniej dla ciebie. Jeśli zdecydujesz się na iMaca, może się okazać, że płacisz za funkcje, których w zasadzie nie używasz. Niektórym osobom mogą wystarczyć do pracy komputery za 1000 zł, a Apple nie sprzedaje sprzętu w tak niskich cenach.  Jeśli jednak potrzebujesz komputera z nieco wyższej półki i na dłużej, Mac może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem, szczególnie że przeciętna długość jego „życia” jest większa nić peceta, rzadziej się psuje i generalnie łatwiej go aktualizować.

Wygląd

Wszyscy wiemy, że Apple tworzy sprzęt niezwykle wyszukany pod względem estetycznym. Wygląd iMaców wzbudzał zachwyt od czasu wypuszczenia przez Apple pierwszego komputera. W zasadzie każdy Mac jest niezwykle elegancko wykończony, a do tego sprawia wrażenie (słuszne!) niezwykle solidnego. Czy Pecety są jednak gorsze? To zależy od konkretnego modelu. Niektóre wyglądają przeciętnie, inne zapierają dech w piersiach, a jeszcze inne urzekają wielością kolorów i kształtów nie spotykaną w świecie Mac. Jeśli estetyka jest dla ciebie ważna, warto zrobić research internetowy i zaufać swojemu gustowi. W końcu rzeczy są tak naprawdę piękne dopiero wtedy, gdy są piękna DLA kogoś.

Bezpieczeństwo

Zasadniczo, komputery z systemem macOS są bardziej bezpieczne od Pecetów. Dlaczego? Otóż, statystycznie rzecz biorąc, pecety są bardziej narażone na ataki hakerów i częściej zarażenie wirusem. Po prostu więcej wirusów pisanych jest pod system Windows. To się jednak może zmienić.  W 2016 roku pojawił się trojan o nazwie KeRanger, który zaatakował system macOS i szyfrował wszystkie pliki. Jeden trojan to wprawdzie niewiele, ale samo jego pojawienie się oznacza, że komputery Mac zaczynają pojawiać się na radarze hakerskim. Niewątpliwie jednak, na ten dzień iMac wygrywa z Pecetem pod względem bezpieczeństwa.

No to który w końcu kupić?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, opierając się na swoich priorytetach. Zapytaj siebie, jakie są twoje wymagania wobec sprzętu, ile jesteś w stanie za niego zapłacić i korzystanie z jakiego systemu jest dla ciebie wygodniejsze. Rozważ też stosunek ceny to wyglądu i bezpieczeństwa. Na szczęście masz duży wybór.

 Zapraszamy na stronę iSpot.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here