Marzy Ci się kariera Jamesa Bonda? Zacznij od Bezpieczeństwa wewnętrznego!

0
1703
Marzy Ci się kariera Jamesa Bonda? Zacznij od Bezpieczeństwa wewnętrznego!

W Polsce istnieje kilka agencji rządowych, które zajmują się bezpieczeństwem kraju i jego obywateli. Do służb specjalnych zaliczamy np. ABW, CBA, SWW, SKW oraz AW. Dzielą się one na liczne departamenty, biura oraz inspektoraty. Pracy w nich nie brakuje, także w roli tajnego agenta. Kto może liczyć na karierę à la James Bond?

Bezpieczeństwo wewnętrzne – dobry pomysł na start do służb specjalnych!

Żeby móc realizować się zawodowo w służbach specjalnych, należy być człowiekiem o wysokiej moralności, postawie patriotycznej, zrównoważonej psychice i dużej inteligencji. To wszystko z pewnością zostanie sprawdzone w trakcie rekrutacji. Szanse na podniesienie swoich kompetencji w rywalizacji o stanowisko w służbach specjalnych, daje również całkiem nowy kierunek, jakim jest Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Do tej pory trudno było znaleźć studia, które przygotowywałyby merytorycznie do zadań, jakie stoją przed osobami zajmującymi się sprawami ochrony kraju – szczególnie jeśli wybierze się specjalność Wywiad i kontrwywiad, ale to nie jedyna interesująca opcja.

Jakie specjalności są dostępne na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne?

Kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne, w zależności od uczelni, oferuje szeroki wybór specjalności, pozwalających zdobywać wiedzę z zakresu, który jest dla studenta najlepiej przyswajalny. Uczelnia UTH w Warszawie obok Wywiadu i kontrwywiadu oferuje również specjalności, takie jak:

  • Bezpieczeństwo Smart City
  • Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
  • Kryminologia i kryminalistyka
  • Obsługa celna i logistyka międzynarodowa.

Warto pamiętać o tym, że jeśli chcemy rekrutować się do służb specjalnych, musimy mieć pełnię praw publicznych. Nie unikniemy także komisji lekarskiej. I co najważniejsze, będziemy zobligowani do zachowania całkowitej tajemnicy. Oczywiście musimy być obywatelem RP. A jeśli aplikujemy na stanowisko oficerskie, trzeba być przygotowanym na wymagania obejmujące znajomość języków obcych i konieczność posiadania lub ewentualnie możliwość i chęć zrobienia sobie dodatkowych kursów i szkoleń specjalistycznych.

kryminalistyka

Z czym się wiąże praca w służbach specjalnych?

Niektórzy mają może jeszcze w pamięci aferę dotyczącą agenta Tomka, który infiltrował życie polskich biznesmenów i celebrytów. Cała sprawa skończyła się jego demaskacją i olbrzymim skandalem, zarówno dla niego, jak i służb, w których pracował. Widać na jego przykładzie, że obok dużej odpowiedzialności i konieczności wykonywania najróżniejszych zadań, bycie tajnym agentem może przypominać nieco przygody Bonda. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do czynienia z prawdziwym życiem, a nasze działania i decyzje, mają nieodwracalne skutki.

W przypadku pracy w służbach reperkusje te dotykają nie tylko agenta, ale również jego otoczenie, całą organizację, a nawet państwo. Niezwykle ważny jest tu także aspekt życia osobistego. Będąc tajnym agentem, musimy mieć świadomość, że nasze życie nigdy nie będzie takie, jak życie pozostałej części społeczeństwa. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. Jednak zawód ten, jak żaden inny, pozwala realizować się na polach, które dla większości ludzi owiane są mgłą tajemnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here