Najważniejsze warunki dotyczące dotacji na innowacyjne inwestycje

0
2662

Otrzymanie dotacji nie jest rzeczą, którą można zrobić ot tak. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Nie można zapomnieć o tym, że różne fundusze na dotacje mają swoje kryteria, według których wybierają, jakie firmy mogą je otrzymać.

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas starania się o dotację jest odpowiednio wypełniony wniosek oraz plan zagospodarowania otrzymanymi pieniędzmi. W tej sprawie warto polegać na doświadczonym zespole, np. z Crido Taxand, który skutecznie wesprze w staraniach o dotacje na innowacje – https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/ Warto być tego świadomym i przed planowaniem, na co przeznaczy się pieniądze otrzymane w ramach dotacji, zainteresować się, czy w ogóle jesteśmy uprawnieni do otrzymania danego wsparcia.

Wielkość firmy

Bardzo często można spotkać się z dotacjami, które już w nazwie mają zadeklarowane, do jakich firm są skierowane. „Dla sektora MŚP” czy „dla dużych firm” to jedne z najczęstszych fraz, z którymi można się spotkać. Jest to pierwszy warunek, który należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie.

Na to, do jakiej kategorii zalicza się przedsiębiorstwo, zależne jest od:

  • liczby zatrudnionych osób – pracowników, osób uważanych za pracowników na mocy prawa krajowego, właścicieli-kierowników oraz partnerów prowadzących regularną działalność w przedsiębiorstwie i osiągających z tego korzyści finansowe,
  • roczny obrót, lub
  • całkowity bilans roczny.

W momencie, kiedy przedsiębiorstwo przekracza próg swojej kategorii w jednym z tych aspektów w ciągu 2-3 lat, otrzymuje inną kategorię. Progi prezentują się następująco:

*Rocznych jednostek roboczych

Miejsce prowadzenia działalności

Chcąc starać się o dotację z funduszy UE przeznaczonych dla Polski, obligatoryjnie należy mieć firmę zarejestrowaną w Polsce; jej działalność także musi się tu znajdować. W takim wypadku mając firmę zarejestrowaną lub działającą poza granicami Polski, niemożliwym jest otrzymanie dotacji na innowacje.

Projekt zgodny z polityką zrównoważonego rozwoju

Żeby otrzymać dotację na innowacje, projekt, na który zostanie przyznane dofinansowanie, powinien być zgodny z polityką zrównoważonego rozwoju. Ważnym aspektem są inteligentne specjalizacje, które w dużej mierze decydują o tym, w jakim zakresie można się starać o wsparcie. Istnieją Krajowe Inteligentne Specjalizacje oraz Regionalne Inteligentne Specjalizacje. W zależności od obszaru działalności firmy można otrzymać dotacje na innowacje w różnych aspektach jej funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here