Każdy człowiek miał kiedyś gorączkę. Stan ten to wedle najprostszej definicji przekroczenie temperatury ciała powyżej 36,6 stopnia Celsjusza.
Osoby, które dotyka ten zdrowotny proces często zadają sobie pewne pytanie które i my zadajmy. Gorączka – kiedy jest korzystna i kiedy trzeba ją zbijać? Odpowiedź zależy od sytuacji, organizmu i genezy gorączki.
W niektórych przypadkach gorączka jest zbawienna dla naszego organizmu gdyż pozwala skutecznie zwalczać infekcje. Szczególnie u dzieci drobne przekroczenia temperatury ciała o pół lub jeden stopień Celsjusza nie są zagrożeniem. Wielu lekarzy mówi o tym jako o szkoleniu organizmu w zakresie zwalczania infekcji. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura ciała może być zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia. Zbyt wysoka temperatura osłabia organizm w wyniku nasilenia procesów katabolicznych. Przekroczenie temperatury ciała człowieka powyżej 39 stopni powoduje złe samopoczucie i uniemożliwia wykonanie codziennych czynności zaś gorączka powyżej 41,5 stopnia jest już zagrożeniem życia. Według ocen większości specjalistów gorączkę powyżej 39 stopni powinno się już zbijać a gorączkę dwa stopnie wyższą należy bezwzględnie ograniczać. Należy to czynić bez względu na okoliczności w celu ratowania zdrowia i życia człowieka.
Jak zbijać gorączkę? Przede wszystkim należy odpoczywać. W takim stanie powinno się ograniczyć wykonywanie pracy zawodowej czy nauki. Najlepiej pozostać w łóżku pamiętając o regularnym nawadnianiu organizmu. Gdy rośnie ciepłota ciała, organizm traci dużo wody poprzez proces pocenia się dlatego będąc w stanie gorączki należy przyjmować dużo wody.
Jeśli odpoczynek nie ogranicza gorączki w należytym stopniu, powinno się przyjąć leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wiele takich specyfików otrzymamy w aptece bez recepty.
Jednak gdy gorączka utrzymuje się i nie jesteśmy pewni jej przyczyn należy odwiedzić lekarza, który na pewno przepisze nam odpowiednie leki i poradzi jak skutecznie pokonać osłabienie organizmu.