Prawidłowe rozpoznanie wczesnych symptomów schizofrenii nie należy
do najłatwiejszych – jej początki często porównywane są do zachowań nastolatków w okresie dojrzewania, skutków zażywania narkotyków czy błędnie definiowane jako stadium depresji lub autyzmu. Mimo wielu lat badań nad tą chorobą, naukowcy nadal nie są w stanie wskazać głównego czynnika, który powoduje rozwój schorzenia. Jakie są objawy schizofrenii i do kogo udać się po pomoc?
Objawy pozytywne schizofrenii nie mają odzwierciedlenia
w rzeczywistości
Schizofrenia dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, a prawdopodobieństwo zachorowania na tą przypadłość wynosi 1%. Jej główne objawy można podzielić na dwie kategorie: pozytywne i negatywne. Wśród objawów pozytywnych występują między innymi omamy, halucynacje i urojenia, które w społeczeństwie uchodzą za główne symptomy tej choroby. Dużo większym wyzwaniem w leczeniu są objawy negatywne. Pacjenci, u których przeważają objawy negatywne lub ubytkowe, zwracają na siebie mniejszą uwagę otoczenia, przez co są zdecydowanie trudniejsi do zdiagnozowania i wymagają poświęcenia większej uwagi i opieki. Ich zachowanie wyróżnia bezczynność, brak spontanicznych uczuć, bierność, apatia, niemożność odczuwania przyjemności, ograniczenie własnej woli oraz ekspresji werbalnej i emocjonalnej, co finalnie może doprowadzić do izolacji od świata zewnętrznego. Warto podkreślić, że osoby cierpiące na schizofrenię najczęściej nie zdają sobie sprawy z obecności choroby, dlatego tak ważne jest, by nie ignorować jej objawów i zasięgnąć porady specjalisty. Dobrze wykwalifikowany psychiatra wykluczy stany chorobowe o podobnych objawach i postawi właściwą diagnozę.
Kiedy udać się po pomoc?
Schizofrenia najczęściej dopada osoby w wieku 18-35 lat. Jeśli w zachowaniu własnym lub bliskiej osoby zauważasz coś niepokojącego, warto trzymać rękę na pulsie. Objawy, które ograniczają się do zmęczenia lub zmienności nastrojów nie wymagają zasięgania pomocy specjalisty. Sytuacja robi się niebezpieczna, gdy pojawiają się problemy w szkole lub pracy, drastycznie zmienia się sposób ubierania, unikane są każde możliwe sytuacje społeczne lub występują znaczne problemy z koncentracją. Wtedy należy poszukać pomocy wśród najbliższych osób lub znaleźć grupę wsparcia. Kontakt z lekarzem konieczny jest w momencie, gdy mamy do czynienia ze skrajnie dziwacznymi zachowaniami, które znacznie odstępują od normy: mogą to być irracjonalne wypowiedzi, używanie bezsensownych zdań, brak dbałości o higienę czy słyszenie głosów, których nikt inny nie słyszy.
Należy pamiętać, że schizofrenię może rozpoznać wyłącznie psychiatra. W podjęciu decyzji o wizycie u lekarza może wam pomóc nie tylko bliska osoba, ale również konsultacja ze specjalistą w Internecie. Strony posiadające możliwość rozmowy z psychiatrą online lub przeprowadzenie videoterapii to dobra alternatywa dla osób, które szczególnie w tak delikatnych i wrażliwych sprawach, cenią sobie czas i prywatność.
Przykładowy portal, który oferuję video-terapie online znaleźć możesz pod tym linkiem- https://avigon.pl/